“Καθάρισε” ο Μπράιαντ για τον ΠΑΟΚ

2016-10-25T20:01:13+00:00 2016-10-25T20:07:04+00:00.

25/Oct/16 20:01

Σε ένα κακό επιθετικά παιχνίδι και για τις δύο ομάδες, ο Ντάριλ Μπράιαντ κατάφερε να χαρίσει στην ομάδα του στο τέλος την πρώτη νίκη στο FIBA Champions League, καθώς ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε της Ουσάκ με 59-52.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο Αμερικανός γκαρντ της ελληνικής ομάδας ήταν αποτελεσματικός στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και με συνεχόμενους δικούς του πόντους έβαλε τον ΠΑΟΚ στη θέση του οδηγού σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο. Ο Μπράιαντ πέτυχε τους 21 από τους 59 πόντους της ομάδας του, αν και ήταν αρκετά άστοχος από το τρίποντο (όπως και ο ΠΑΟΚ άλλωστε). Σημαντική ήταν και η βοήθεια του Λίνου Χρυσικόπουλου που σημείωσε 12 πόντους.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε έχοντας μία πολύ κακή εικόνα στην επίθεση, αφού σε οκτώ λεπτά αγώνα κατάφερε να σημειώσει μόλις 4 πόντους, ενώ από την άλλη οι Τούρκοι βρήκαν την ευκαιρία να πάρουν ένα καλό προβάδισμα, πετυχαίνοντας 16. Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ άστοχος στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας 3/10 δίποντα και 0/5 τρίποντα, ενώ στο τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου κατάφερε να μειώσει σε 8-16.

Η εικόνα του ΠΑΟΚ στην επίθεση δεν βελτιώθηκε ούτε στη δεύτερη περίοδο. Αρχικά όμως μείωσε σε 14-18, ενώ στη συνέχεια το παιχνίδι πήρε ένα τρελό ρυθμό με τις δύο ομάδες να τρέχουν, αλλά να μην μπορούν να σκοράρουν στον αιφνιδιασμό. Τα πολλά λάθη και από τις δύο πλευρές κράτησαν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα, ενώ αξίζει να αναφέρουμε πως ο ΠΑΟΚ είχε 0/10 τρίποντα μέχρι το 17ο λεπτό. Το 14-23 έγινε 19-23 έπειτα από το πρώτο τρίποντο του Απόλλωνα Τσόχλα, ενώ το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με την Ουσάκ να προηγείται με 25-23.

Το παιχνίδι ήταν μεγάλο ντέρμπι στην τρίτη περίοδο, με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να πλησιάσει αρκετά και να πάρει το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν συνέχεια μία μικρή διαφορά κόντρα στην ελληνική ομάδα. Η Ουσακ προηγήθηκε 6 λεπτά πριν το τέλος με 36-30, ωστόσο μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η ελληνική ομάδα κατάφερε να φτάσει και πάλι σε απόσταση… αναπνοής αφού η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 38-40.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με ένα σερί 9-3 και κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει (43-43), αλλά και να περάσει μπροστά στο σκορ με 47-43, 6 λεπρά πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 47-47, αλλά 7 συνεχόμενοι πόντοι του Μπράιαντ “καθάρισαν” ουσιαστικά το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά συνέχισαν να είναι άστοχοι και στα τελευταία λεπτά με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να πάρει την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση με σκορ 59-52.

Τα δεκάλεπτα: 8-16, 23-25, 38-40, 59-52.