Ευρωπαϊκό “φάρμακο” για τον Άρη!

2016-10-26T21:50:19+00:00 2016-10-26T21:50:19+00:00.

26/Oct/16 21:50

Δεύτερη νίκη για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη στο Champions League σε ισάριθμα παιχνίδια.

Έξω πάει καλά… Ο Άρης πέτυχε τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στο Basketball Champions League, επικρατώντας εύκολα της Μπάκεν Μπέαρς από τη Δανία με 82–66 (31-14, 25-26, 8-14, 18-12)στο “Nick Galis Hall”, χρησιμοποιώντας την Ευρώπη σαν φάρμακο μετά τις δύο σερί ήττες του στην Ελλάδα.

Αν και στο πρώτο ημίχρονο έδειχνε να σπάει κάθε ρεκόρ του στην επίθεση- το ευάλωτο σημείο του από πέρυσι- και να καθαρίζει εύκολα πετυχαίνοντας 56 πόντους με πρωταγωνιστή τον Μαρμπλ (14π.), στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε στα φυσιολογικά του επίπεδα παρότι η άμυνα των Δανών φαινόταν να μπάζει από παντού. Αν και η διαφορά δυναμικότητας έδειχνε αισθητή στο πρώτο μέρος, η Μπάκεν Μπέαρς το πάλεψε πολύ και δεν άφησε να της ξεφύγει το σκορ σε απογοητευτικό βαθμό. Αντιθέτως κτύπησε το παιχνίδι και απείλησε τον Άρη στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Άρης ξεκίνησε … εξωπραγματικά για αυτόν στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς προηγήθηκε με 31-14. Κράτησε μάλιστα αυτό το επίπεδο στο σκοράρισμα, ωστόσο αποδείχτηκε ευάλωτος στο γρήγορα και κάπως άναρχο μπάσκετ των Δανών που άνοιξαν τη σχεδόν πάντα δυνατή άμυνα του Άρη, μειώνοντας σε 56-42. Ο Άρης είχε σε καλό «φεγγάρι» τον Μαρμπλ που είχε 14 πόντους ως εκείνο το σημείο, ενώ από επτά έβαλαν ο Τζένκινς, ο Ζάρας και ο Ντραγκίσεβιτς.

Η τρίτη περίοδος ήταν απογοητευτική για τον Άρη, καθώς ξαφνικά έπεσε στους οκτώ πόντους μην μπορώντας ούτε καν να πλησιάσει στο μισό τις ασυνήθιστες είναι αλήθεια επιδόσεις του από τις δύο πρώτες περιόδους. Οι Μπέαρς χωρίς να κάνει κάτι το φοβερό (14-8 επί μέρους σκορ), μείωσε τη διαφορά που έφτασε ως και τους πέντε πόντους, 66-61, περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος!

Πάνω που τα πράγματα φαίνονταν να γίνονται δύσκολα και απειλητικά για τον Άρη, ο Θοδωρής Ζάρας με επτά σερί πόντους (14 σε 12′!) μεταξύ αυτών ένα απίθανο τρίποντο εν κινήσει, αποκατέστησαν την τάξη. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 75-63 στο 38′ και εκεί τέλειωσε κάθε σκέψη των Μπέαρς να κάνουν την έκπληξη…