“Πάρτι” ο αήττητος Άρης στο Ισραήλ

2016-11-02T20:48:35+00:00 2016-11-02T20:51:59+00:00.

02/Nov/16 20:48

Ο Άρης αγωνίστηκε τελικά χωρίς τον Μιχάλη Τσαϊρέλη απέναντι στη Ναχαρίγια, αλλά αυτό δεν αποτέλεσε πρόβλημα για το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη, που επικράτησε με 85-53 και παρέμεινε αήττητος στο FIBA Champions League.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η ελληνική ομάδα επέβαλε τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και δεν άφησε τους γηπεδούχους σε κανένα σημείου του αγώνα να ελπίζουν για τη νίκη. Μάλιστα, ο Άρης έφτασε ακόμα και στο +35 (50-85) λίγο πριν το τέλος, έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τον Μάικ Τζένκινς, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 22 πόντους.

Πολύ καλός ήταν και ο Μάρμπλ, ο οποίος σταμάτησε στους 14 πόντους, ενώ ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς δεν αγωνίστηκε και ετοιμάζεται για το ντέρμπι της Δευτέρας απέναντι στον Ολυμπιακό.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Το ξεκίνημα για τον Άρη ήταν ιδανικό, καθώς στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα δέχτηκε μόλις 2 πόντους και προηγήθηκε με 10 (2-12). Η ελληνική ομάδα επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της μέσα στο Ισραήλ από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ενώ μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου κατάφερε να ανεβάσει κι άλλο τη διαφορά φτάνοντας στο +13 (6-19).

Η άμυνα του Άρη ήταν εξαιρετική στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στο δεύτερο οι γηπεδούχοι ξεμπλόκαραν επιθετικά και βρήκαν διαδρόμους προς το καλάθι της ομάδας της Θεσσαλονίκης. Μπορεί ο Άρης να δέχτηκε 21 πόντους στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο πέτυχε άλλους τόσους, κρατώντας την ίδια διαφορά (13 πόντοι) μέχρι το τέλος του πρώτου μισού, το οποίο ολοκληρώθηκε με 27-40. Οι Μαρμπλ, Ντραγκίσεβιτς και Τζένκινς έκαναν εξαιρετική δουλειά στον επιθετικό τομέα για τους φιλοξενούμενους.

Ο Άρης έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και αύξησε κι άλλο τη διαφορά του από τη Ναχαρίγια πηγαίνοντας ακόμη και στο+21 (31-52), πέντε λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Η ελληνική ομάδα δεν σταμάτησε εκεί και συνέχισε να είναι πιεστικός στην άμυνα και αποτελεσματικός στην επίθεση (33-57), φτάνοντας στο +24. Έτσι η τρίτη περίοδο ολοκληρώθηκε με τον Άρη στη θέση του οδηγού (42-66).

Η τελευταία περίοδος ήταν ουσιαστικά διαδικαστική, αφού ο Άρης είχε “καπαρώσει” τη νίκη από νωρίς και το μόνο που απέμενε ήταν η τελική διαφορά και το τελικό αποτέλεσμα. Οι Τζένκινς και Μαρμπλ ήταν εξαιρετικοί και κράτησαν τον Άρη αήττητο στη διοργάνωση πετυχαίνοντας την 3η νίκη σε ισάριθμους αγώνες. Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο μέχρι το τέλος του αγώνα ο οποίος ολοκληρώθηκε με τον Άρη να παίρνει τη νίκη με 85-53.

Τα δεκάλεπτα: 6-19, 27-40, 42-66, 53-85.