“Λύγισε” στο τέλος ο ΠΑΟΚ!

2016-11-16T20:59:33+00:00 2016-11-16T21:02:04+00:00.

16/Nov/16 20:59

Μία μεγάλη ευκαιρία να κάνει ένα τεράστιο “διπλό” στη “Svyturio Arena” έχασε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος έπαθε “μπλακ άουτ” στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα και ηττήθηκε από τη Νεπτούνας με 68-63.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς το καλάθι στο τελευταίο πεντάλεπτο (το τρίποντο του Κόνιαρη ήταν στην εκπνοή του αγώνα), με αποτέλεσμα να χάσει από τη λιθουανική ομάδα που κράτησε έτσι το αήττητο στη διοργάνωση.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γκραντ, ο οποίος σταμάτησε στους 14 πόντους, ενώ πέτυχε κρίσιμα καλάθια στο τέλος του παιχνιδιού, όταν ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να πετύχει καλάθι. Για την ελληνική ομάδα, ξεχώρισαν οι Μπράιαντ και Κλάντον με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα, με τον πρώτο πάντως να χάνει την ευστοχία του στα τελευταία λεπτά.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα αιφνιδιάζοντας τη Νεποτύνας και παίρνοντας το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του ματς. Οι Κόνιαρης και Μπράιαντ έκαναν καλό παιχνίδι επιθετικά, με αποτέλεσμα η ελληνική ομάδα να πάρει μια μικρή διαφορά από τους γηπεδούχους. Μάλιστα, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 21-14 υπέρ της ελληνικής ομάδας που είχε το πάνω χέρι.

Μετά από τρία λεπτά αστοχίας των δύο ομάδων, ο ΠΑΟΚ πέτυχε το πρώτο καλάθι στη δεύτερη περίοδο και πήγε στο +9 (14-23), ενώ λίγο αργότερα ο Μπράιαντ έκανε το 16-26. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν στο καλάθι (30-32), αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ πήρε το πάνω χέρι και απέκτησε εκ νέου μία καλή διαφορά. Μάλιστα το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 40-32 υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Η επίθεση του ΠΑΟΚ δεν ήταν τόσο αποτελεσματική στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου να πετυχαίνουν συνολικά 14 πόντους, αλλά και η άμυνα της ελληνικής ομάδας ήταν καλή με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να κρατήσει τη διαφορά. Η Νεπτούνας προσπάθησε να πάρει το προβάδισμα στα χέρια της, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 3 πόντους (43-46) στο 27ο λεπτό, με το τρίτο δεκάλεπτο πάντως να ολοκληρώνεται με 47-54.

Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι επιχείρησαν τη μεγάλη του αντεπίθεση και κατάφεραν πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα να ισοφαρίσουν σε 60-60 με τον Γκραντ, ενώ ο ίδιος παίκτης έδωσε και το προβάδισμα στη συνέχεια στη λιθουανική ομάδα (62-60). Σε εκείνο το σημείο ο Μπράιαντ ήταν άστοχος για τον ΠΑΟΚ, ενώ το παιχνίδι έγινε πολύ κακό. Η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα (το τρίποντο του … ήταν στην εκπνοή) και ηττήθηκε με 68-63 από τη Νεπτούνας.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 32-40, 47-54, 68-63.