“Mπλάκ άουτ” στη Γερμανία και ήττα για την ΑΕΚ!

2016-11-16T23:26:42+00:00 2016-11-17T00:05:55+00:00.

16/Nov/16 23:26

Το “νεκρό” διάστημα στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου στοίχησε στην ΑΕΚ, η οποία γνώρισε την ήττα από τη Λούντβιγκσμπουγκ

Το “νεκρό” διάστημα στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου στοίχησε στην ΑΕΚ, η οποία γνώρισε την ήττα (72-67) από τη Λούντβιγκσμπουγκ

Η ΑΕΚ γνώρισε τη δεύτερη της ήττα στο FIBA Champions League, με τη γερμανική ομάδα να την «πιάνει» στο 3-2. Η “Ένωση” βρέθηκε σε κακό βράδυ και αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην επίθεση, με αποτέλεσμα να τα… σπάσει έξω από τα 6μ75!

Οι “κιτρινόμαυριο” τελείωσαν το ματς με 7/33 τρίποντα(!), ενώ “πλήρωσαν” και την απουσία του Φάλκερ, χάνοντας τη “μάχη” των ριμπάουντ (42-35). Βέβαια, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη.

Κάπως έτσι η ελληνική ομάδα έμεινε στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου όταν δέχθηκε σερί 11-0! Οι παίκτες του Ζντοβτς μολονότι βρέθηκαν να χάνουν με 61-44 (32’) δεν το έβαλαν κάτω και πήγαν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή, χωρίς όμως αποτέλεσμα…

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παρκέ (8-0), έχοντας παίκτη-αποκάλυψη τον Χαριτόπουλου. Με τρίποντο του Ντίξον η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 19-10. Το τρομερό buzzer beater του Κονέ στο φινάλε της πρώτης περιόδου ήταν ένας κακός οιωνός για τους «κιτρινόμαυρους» που υπέστη μπλάκ άουτ στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Συγκεκριμένα, μετά το καλάθι του Σάκοτα (15-21), η Λούντβιγκσμπουργκ πήρε τον έλεγχο και με σερί 10-0 ανέτρεψε την κατάσταση. Είναι χαρακτηριστικό ότι η “Ένωση” πέτυχε καλάθι εντός παιδιάς μετά από 7 λεπτά (29-25 στο 18’)!

Η γερμανική ομάδα ολοκλήρωσε το δεύτερο δεκάλεπτο με επιμέρους 21-12 και ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με 13/24 δίποντα! Την ίδια ώρα η ΑΕΚ μετρούσε 3/12 τρίποντα!

Η ΑΕΚ είχε σε κακή ημέρα τον Ούκιτς και μολονότι μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος, τελικά έχασε και πάλι τον έλεγχο της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο -8 (43-35 στο 24’).

Η τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Λαρεντζάκης για flopping έκανε ακόμα χειρότερα τα πράγματα (47-38), με την ΑΕΚ να μην μπορεί να σκοράρει ούτε με… αίτηση! Την ίδια ώρα στην Λούντβιγκσμπουργκ άρχισαν να «βγαίνουν» τα πάντα, κάτι που μεταφράστηκε σε σερί 11-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου!

Με τρίποντο του Κότον οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 61-44 (32’), αλλά οι παίκτες του Ζντοβτς δεν ήταν διατεθειμένοι να εγκαταλείψουν τη μάχη τόσο εύκολα! Με δύο καλές επιθέσεις κι ένα φοβερό τρίποντο του Λαρεντζάκη, μείωσαν σε 61-51 στο 35’!

Η Λούντβιγκσμπουγκ, όμως, απάντησε με δύο συνεχόμενα καλάθια κι έκοψε τη φόρα των «κιτρινόμαυρων», οι οποίοι βρέθηκαν στο -14 (65-51 στο 36’). Κάπου εκεί, όμως, ξεκίνησε η αντεπίθεση της ΑΕΚ, η οποία με σερί 11-0 μείωσαν στο -3 (67-64, 1’03’’ πριν το φινάλε).

Οι γηπεδούχοι, όμως, άντεξαν με τους διαιτητές να δίνουν επανάληψη σε άστοχη βολή, με αποτέλεσμα ο Τίεμαν όταν τη σούταρε ξανά να κάνει το 70-66 (28’’ πριν το φινάλε). Ο Ιβάνοβιτς έκανε βιαστικό τρίποντο και κάπου εκεί όλα τελείωσαν για την ΑΕΚ…