ΠΑΟΚ: “Στραβοπάτησε” στο τέλος

2016-11-22T23:09:42+00:00 2016-11-22T23:11:21+00:00.

22/Nov/16 23:09

Αν και ξεκίνησε… φουριόζος μέσα στη “EWE Arena”, ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε τελικά απέναντι στην Όλντενμπουργκ και ηττήθηκε με 67-62 στη Γερμανία, δυσκολεύοντας το έργο του για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου βρίσκεται πλέον στο 2-4, στην 7η θέση της βαθμολογίας, έχοντας μείνει αρκετά πίσω. Πλέον οι ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση λιγοστεύουν, την ίδια στιγμή που η Όλντενμπουργκ είναι στο 4-2 και βλέπει πιο αισιόδοξα τη διοργάνωση.

Ο Πόλντινγκ ήταν αυτός που με τρίποντο στα 1’40” πριν το τέλος έβαλε ένα τρίποντο-μαχαιριά στην… καρδιά του ΠΑΟΚ με την Όλντενμπουργκ να παίρνει το προβάδισμα με 63-62. Η ομάδα του Σούλη ΜΑρκόπουλου πάντως είχε τις ευκαιρίες στο τέλος με τους Χρυσικόπουλο και Τσόχλα να αστοχούν σε τρίποντα που επιχείρησαν.

Ο Κβάλε ήταν πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 16 πόντους. Από την πλευρά της ελληνικής ομάδας οι Κλάντον και Μιλιένοβιτς είχαν από 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι Τζόρνταν Σάιμπερτ και Κιθ Κλάντον ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι και κατάφεραν να δώσουν στον ΠΑΟΚ ένα καλό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο απέναντι στην Όλντενμπουργκ που δεν μπορούσε να βρει εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι. Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 13-1 στο ξεκίνημα το οποίο στη συνέχεια έγινε 9-22, ενώ το τέλος του πρώτο δεκαλέπτου, βρήκε το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου να προηγείται με 24-11.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και να μπουν και πάλι στο παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ ήταν κακός επιθετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας μόλις 9 πόντους, κάτι που επέτρεψε στην Όλντενμπουργκ να πλησιάσει. Η γερμανική ομάδα πέτυχε 16 πόντους, βελτιώθηκε επιθετικά και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 27-33. Ο ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ, αλλά αυτό το όφειλε στο καλό πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Γερμανοί είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και προσπάθησαν να επιβάλει τον δικό τους ρυθμό. Έφτασαν μέχρι το -2 (33-35), αλλά οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου δεν επέτρεψαν να πάρουν το προβάδισμα.. Η διαφορά αυξήθηκε για την ελληνική ομάδα, αλλά δεν ξέφυγε. Οι Μιλιένοβιτς και Κλάντον πάντως έδωσαν λύσεις στον ΠΑΟΚ, ο οποίος κατάφερε να ολοκληρώσει την 3η περίοδο προηγούμενος με 51-48.

Στην τελευταία περίοδο όμως η Όλντενμπουργκ κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (52-51). Οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο +3 (54-51), αλλά ο Μπράιαντ ισοφάρισε με τρίποντο και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Οι Μπράιαντ και Κλάντον έδωσαν σημαντικές λύσεις στον ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά του αγώνα, αλλά ένα άστοχο τρίποντο και ένα λάθος του Χρυσικόπουλου στοίχησαν στο τέλος, με αποτέλεσμα η Όλντενμπουργκ να πάρει τη νίκη με 67-62.

Τα δεκάλεπτα: 11-24, 27-33, 48-51, 67-62.