Γκέλα στη Γερμανία για τον Άρη

2016-11-23T23:02:15+00:00 2016-11-23T23:09:19+00:00.

23/Nov/16 23:02

Ο Άρης απογοήτευσε με την εμφάνιση του και έπειτα από την καταστροφική τελευταία περίοδο γνώρισε την δεύτερη του ήττα στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ από τους Σκάιλαϊνερς…

Ο Άρης απογοήτευσε με την εμφάνιση του και έπειτα από την καταστροφική τελευταία περίοδο γνώρισε την δεύτερη του ήττα στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ με 81-74 από τους Σκάιλαϊνερς.

Ο Μάικλ Τζένκινς ήταν ο κορυφαίος της ελληνικής ομάδας με 22 πόντους και 9 ασίστ, με τον Μπάκνερ να πετυχαίνει νταμπλ-νταμπλ (15π, 12ρ) και το Βλάντο Γιάνκοβιτς να προσθέτει 11 πόντους και 4 ασίστ.

Καθοριστικός ο Βον (16π) για τους Γερμανούς στο τέλος την ώρα που ο Ιμπέκουε (14π) συνέβαλε τα μέγιστα στην ανατροπή του σκορ και ο Γκράβες σταμάτησε στους 20 πόντους.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

O Άρης ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και με όμορφες συνεργασίες στην επίθεση προηγήθηκε με 7-0, πριν οι Σκάιλαϊνερς αντιδράσουν και πλησιάσουν στον πόντο (7-6) εκμεταλλευόμενοι τις κακές αντιδράσεις των αντιπάλων.

Το νέο ξέσπασμα της ελληνικής ομάδας και τα κερδισμένα φάουλ ωστόσο έδωσαν εύκολους πόντους από τη γραμμή των βολών και αύξησαν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +10. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 20-10 με τα τελειώματα των γηπεδούχων να είναι πολύ κακά και την ποιότητα του παιχνιδιού χαμηλή.

Οι παίκτες που ανέλαβαν να “ξεκολλήσουν” τους γηπεδούχους ήταν οι Βον και Γκράβες οι οποίοι σκόραραν όλους τους πόντους της ομάδας τους στα επόμενα λεπτά για να διαμορφώσουν το 24-21. Τα διαδοχικά καλάθια των Τζένκινς και Ζάρα έδωσαν βαθιά ανάσα την ώρα που ο Μπάκνερ συνέχισε να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες με αποτέλεσμα ο δείκτης του σκορ να ανέβει στο 37-29.

Το τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου όμως δεν κύλησε όπως θα επιθυμούσε ο Άρης αφού οι Σκάιλαϊνερς έτρεξαν 5-0 σερί και παρά τα 10 λάθη έναντι 3 του πρώτου ημιχρόνου μείωσαν σε απόσταση μιας κατοχής (37-34).

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια η νευρικότητα των δύο ομάδων ήταν ξανά έντονη όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να ξεφύγουν με 47-39 έπειτα από τρίποντο του Τζένκινς. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως μέσα σε έξι λεπτά οι δύο ομάδες υπέπεσαν σε δέκα λάθη και πολλά φάουλ με τον Τσαϊρέλη να διατηρεί μπροστά τον Άρη (52-44) που δεν μπορούσε όμως να εξασφαλίσει μεγαλύτερη διαφορά παρά την ανωτερότητα του πάνω στο παρκέ.

Αντιθέτως, οι Σκάιλαϊνερς βρήκαν για ακόμα μία φορά τον τρόπο να κρατηθούν κοντά (55-50, στο 30′) αφού ο Ιμπέκουε αποδείχθηκε ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών.

Χωρίς διάθεση για να μπουν σε περαιτέρω περιπέτειες οι παίκτες του Πρίφτη ξεκίνησαν φουριόζοι το τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα αφού ο Γιάνκοβιτς ανέλαβε πρωτοβουλίες στο εκτελεστικό και δημιουργικό κομμάτι για το 62-52. Και όμως, κόντρα στη ροή του αγώνα οι Σκάιλαϊνερς με ακόμα ένα ξέσπασμα τους έτρεξαν επί μέρους σκορ 11-3 για να πλησιάσουν σε 65-63 και να αυξήσουν για ακόμα μία φορά την πίεση στην ελληνική πλευρά.

Το παιχνίδι είχε πλέον μετατραπεί σε ντέρμπι αφού τα εκατέρωθεν τρίποντα των Ιμπέκουε και Τζένκινς διαμόρφωσαν το 68-68 με κάτι λιγότερο από πέντε λεπτά στο ρολόι. Ο Τζένκινς ευστόχησε σε τρίποντο και έδωσε εντυπωσιακή άλει ουπ πάσα στον Μπάκνερ για το 73-71, πριν ο Μόρισον φέρει τις δύο ομάδες στα ίσια (73-73).

Στο ενδιάμεσο ο Δημήτρης Πρίφτης είδε τους Γιάνκοβιτς και Ξανθόπουλο να κάθονται στον πάγκο με πέντε φάουλ, την ώρα που ο Βον ευστόχησε σε τρίποντο δίνοντας προβάδισμα νίκης (76-73) στους Σκάιλαϊνερς μόλις 1.12′ πριν τη λήξη. H κατάσταση έγινε ακόμα χειρότερη στη συνέχεια αφού ο Ζάρας αστόχησε για τρεις και ο Βον απάντησε για το 78-73 με 42″ στο ρολόι.

Στον εναπομείναντα χρόνο ο Άρης δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση αφού όσα τρίποντα επιχείρησε βρήκαν σίδερο και οι Σκάιλαϊνερς πήραν σημαντική νίκη με 81-74.