ΠΑΟΚ: Ξανά σε… τροχιά πρόκρισης

2016-12-06T22:47:56+00:00 2016-12-06T23:08:49+00:00.

06/Dec/16 22:47

ÔÓÁÌÐÉÏÍÓ ËÉÃÊ / ÐÁÏÊ - ÑÏÓÁ ÑÁÍÔÏÌ / CHAMPIONS LEAGUE / PAOK - ROSA RADOM

Ο ΠΑΟΚ έπρεπε να κερδίσει τη Ρόσα Ράντομ στη Θεσσαλονίκη για δύο λόγους και το έκανε (85-66). Πρώτον, η ελληνική ομάδα αντέδρασε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μετά τη ήττα από την Κύμη και δεύτερον, μπήκε ξανά σε… τροχιά πρόκρισης στο FIBA Champions League.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο ΠΑΟΚ έπρεπε να κερδίσει τη Ρόσα Ράντομ στη Θεσσαλονίκη για δύο λόγους και το έκανε (85-66). Πρώτον, η ελληνική ομάδα αντέδρασε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μετά τη ήττα από την Κύμη και δεύτερον, μπήκε ξανά σε… τροχιά πρόκρισης στο FIBA Champions League, αφού κάλυψε και τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της από το πρώτο δεκάλεπτο και στη συνέχεια δεν έπαθε τα ίδια με αυτά στη Χαλκίδα, με αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη με 85-66. Πλέον, ο ΠΑΟΚ βρίσκεται στο 4-4, μπαίνοντας στην πρώτη τετράδα του ομίλου του, δίνοντάς του μπόλικες ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση του θεσμού.

Κορυφαίοι για την ελληνική ομάδα ήταν οι Τζόρντα Σάιμπερτ και Κιθ Κάντον, οι οποίοι ηγήθηκαν επιθετικά και οδήγησαν τον ΠΑΟΚ στη νίκη. Ο πρώτος σταμάτησε στους 22 πόντους, όντας πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ ο δεύτερος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με νταμπλ-νταμπλ έχοντας 11 πόντους και 15 ριμπάουντ. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γκάρι Μπελ με 25 πόντους, αλλά ήταν μόνος του.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Ο Γκάρι Μπελ ήταν αυτός που πέτυχε το πρώτο καλάθι στο παιχνίδι και έβαλε με το… καλημέρα την ομάδα του μπροστά στο σκορ, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν αποφασισμένος στο πρώτο δεκάλεπτο. Γρήγορα-γρήγορα απέκτησε μία διαφορά ασφαλείας από τη Ρόσα Ράντομ και μάλιστα με νταμπλ σκορ (20-10 αρχικά και 30-15 στη συνέχεια), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου να προηγείται με 32-15. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κακοί στην άμυνα, ενώ επιθετικά τα περίμεναν όλα από τον Μπελ (11 πόντοι στο ημίχρονο).

Στη συνέχεια η επιθετική εικόνα του ΠΑΟΚ δεν ήταν η ίδια, αλλά χάρη στην καλή αμυντική εικόνα, η ελληνική ομάδα δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν μόλις 15 πόντους στη δεύτερη περίοδο (λιγότερο από τους μισούς που σημείωσαν στην πρώτη), αλλά το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με σκορ 47-31. Οι Σάιμπερτ και Κάντον ήταν οι δύο κινητήριοι… μοχλοί του ΠΑΟΚ επιθετικά με τον πρώτο να έχει 14 πόντους στο ημίχρονο, ενώ ο δεύτερος ήταν ήδη μία… ανάσα από το νταμπλ-νταμπλ με 9 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Γκάρι Μπελ να είναι ασταμάτητος επιθετικά και να φορτώνει με ευκολία το καλάθι του ΠΑΟΚ. Μάλιστα η Ρόσα Ράντομ κατάφερε να φέρει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, αφού στα μέσα της τρίτης περιόδου μείωσε σε 51-43. Οι Σάιμπερτ και Κλάντον ωστόσο συνέχισαν το καλό τους παιχνίδι επιθετικά, με τον δεύτερο μάλιστα να φτάνει από νωρίς στο νταμπλ-νταμπλ. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 63-52 και να έχει το πάνω χέρι στο παιχνίδι.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν την τελική τους αντεπίθεση, αλλά ο ΠΑΟΚ έδειχνε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και διατήρησε μία διαφορά ασφαλείας από την αντίπαλη ομάδα. Οι Χρυσικόπουλος και Μιλιένοβιτς βοήθησαν πολύ στον επιθετικό τομέα, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει τελικά σε μία άνετη νίκη απέναντι στη Ρόζα Ράντομ με 85-66. Μετά από αυτό, η ελληνική ομάδα μπαίνει και πάλι σε τροχιά πρόκρισης.

Τα δεκάλεπτα: 32-15, 47-31, 63-52, 85-66.