Άρης: “Καθάρισε” στο δεύτερο και… βλέπει πρόκριση

2016-12-07T22:45:53+00:00 2016-12-07T22:48:05+00:00.

07/Dec/16 22:45

Ο Άρης έδειξε την καλή του εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να επιβληθεί των Έλιος Σανς με 72-54, φτάνοντας στο 5-3 και παίρνοντας μία μικρή διαφορά από τους αντιπάλους που τον ακολουθούν στη βαθμολογία.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Οι τελευταίου του βαθμολογικού πίνακα Σανς κατάφεραν να κοντράρουν τους Θεσσαλονικείς στο πρώτο μισό του παιχνιδιού και να… αγχώσουν τον Δημήτρη Πρίφτη, ο οποίος όμως είδε τους παίκτες του να ανεβάζουν ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο και να φτάνουν τελικά στη νίκη. Οι γηπεδούχοι “αγχώθηκαν” και από την γκάφα με τον Βασίλη Χρηστίδη, ο οποίος δεν είχε δηλωθεί αλλά μπήκε κανονικά στο παρκέ για να παίξει. Οι διαιτητές πάντως δεν τον άφησαν και του ζήτησαν να αποχωρήσει.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Κάμινγκς και Ντραγκίσεβιτς, οι οποίοι πέτυχαν από 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ εκτός του σημερινού παιχνιδιού έμεινε και ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Κοβάσεβιτς και Ατανάτσκοβιτς με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Πλέον ο Άρης βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμμολογίας μαζί με τη Νίμπουργκ.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεκινήσουν καλά το παιχνίδι με τον Άρη να μην παίζει καλά ούτε στην άμυνα, αλλά ούτε στην επίθεση. Μάλιστα οι Έλιος Σανς κατάφεραν να πάρουν και το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 18-16, με την ελληνική ομάδα να μην είναι συγκεντρωμένη στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Στη συνέχεια ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει και να πάρει το πάνω χέρι στο παιχνίδι, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις επιθετικά και αντιστάθηκαν. Μάλιστα, κατάφεραν ακόμη και να κρατήσουν το προβάδισμα, αφού το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με τον Άρη να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 36-37.

Οι Κάμινγκς και Ντραγκίσεβιτς ήταν αυτοί που έβαλαν τον Άρη στη θέση του οδηγού στο δεύτερο ημίχρονο, όπου η ελληνική ομάδα κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της παίζοντας εξαιρετική άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μόλις 9 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, κάτι που δείχνει την προσπάθεια των “κιτρίνων” στον αμυντικό τομέα. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Άρη μπροστά με 53-46.

Και κάπου όλα είχαν κριθεί, αφού η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη συνέχισε να παίζει την ίδια καλή άμυνα μέχρι το τέλος, παίρνοντας μία διαφορά ασφαλείας, την οποία και κατάφερε να διατηρήσει μέχρι το τέλος. έτσι παρά τα όποια προβλήματα είχε στη θέση του σέντερ, ο Άρης κατάφερε να φτάσει στην τελική επικράτηση με 72-54.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 36-37, 53-46, 72-54.