Άρης: Έστειλε τους Μπέαρς για… χειμερία νάρκη

2016-12-13T21:50:00+00:00 2016-12-13T21:51:19+00:00.

13/Dec/16 21:50

Εξαιρετικός στην τέταρτη περίοδο ο Άρης νίκησε εύκολα μέσα στη Δανία στην πρεμιέρα του Β’ γύρου στο Champions League.

Με ένα εντυπωσιακό επιθετικό ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο, κάτι που δεν μας έχει συνηθίσει, ο Άρης πέρασε πανηγυρικά από τη Δανία με 92-78 (20-22, 39-36, 60-56) επί των Μπάκεν Μπέαρς και κρατήθηκε κοντά στις πρώτες θέσεις του ομίλου του στο Champions League.

Παρά τις απουσίες της, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη με το δίδυμο Κάμινγκς-Ντραγκίτσεβιτς να διαπρέπει επιθετικά και τον Βασίλη Ξανθόπουλο να τα κάνει όλα μέσα στο γήπεδο, ζευγάρωσε τις νίκες της επί των Δανών που είναι ουραγοί και στον όμιλο και δεν νομίζουμε πλέον πως έχουν ελπίδες πρόκρισης, μετά την πρώτη αγωνιστική του δευτέρου γύρου.

Η πρώτη περίοδος ανήκε στους γηπεδούχους που προηγήθηκαν με 22-20 χάρη στους εννιά πόντους Ντάρμποε, παίζοντας ένα ανοικτό, γρήγορο μπάσκετ που μάλλον αιφνιδίασε τον Άρη. Γρήγορα όμως προσαρμόστηκε στις συνθήκες, έκοψε το ρυθμό της Μπάκερ στο δεύτερο δεκάλεπτο και χάρη στο μεγάλο του όπλο, την άμυνα, πέρασε μπροστά με 39-36 ενθουσιάζοντας τους αρκετούς φιλάθλους του Έλληνες που παρακολούθησαν το παιχνίδι.

15400461_999041090240056_3122697124200599634_n

Στο δεύτερο ημίχρονο παρασύρθηκε και παρέσυρε τους Μπέαρς και τους νίκησε με το δικό τους τρόπο. Όχι τόσο στην τρίτη περίοδο που οι Δανοί παρέμεναν κοντά στο σκορ (60-56), όσο στην τέταρτη περίοδο όπου ο Άρης πέτυχε 32 πόντους! Νούμερο που είναι άκρως εντυπωσιακό για το στυλ του και το αγωνιστικό του ύφος, αλλά αφού η άμυνα των Μπέρας προσφερόταν για κάτι τέτοιο, τότε γιατί όχι;