ΠΑΟΚ: Το έχασε για… κλάσματα του δευτερολέπτου

2016-12-14T21:04:37+00:00 2016-12-14T21:06:38+00:00.

14/Dec/16 21:04

Ο ΠΑΟΚ… άγγιξε το “διπλό” στην Τουρκία απέναντι στην Ουσάκ, αλλά τελικά έχασε από τους γηπεδούχους, αφού το εύστοχο τρίποντο του Ζάνις Πέινερς στην εκπνοή ήταν εκπρόθεσμο.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί με 77-75, 44” πριν το τέλος του αγώνα, αλλά ο Χάρισον με τρίποντο στα 29” διαμόρφωσε το 78-77 για την τουρκική ομάδα. Ο Μπράιαντ έκανε λάθος στην επόμενη επίθεση, ο Όγκουστ (έκανε νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ), αστόχησε σε δύο βολές και ο Πέινερς με τη λήξη του χρόνου πέτυχε τρίποντο, το οποίο τελικά δεν μέτρησε. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ άρχισαν να πανηγυρίζουν, αλλά οι διαιτητές είδαν και πάλι στο ριπλέι τη φάση και αποφάσισαν το καλάθι να μην μετρήσει.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Φρεϊμάνις και Χάρισον με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την πλευρά του ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Πέινερς με 19 πόντους, ενώ με διψήφιο αριθμό πόντων ολοκλήρωσαν το παιχνίδι και ο Σάιμπερτ (11 πόντοι).

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε το παιχνίδι δυναμικά και με διάθεση να κάνει ένα μεγάλο “διπλό”. Μάλιστα νωρίς στον αγώνα προηγήθηκε με 12-6 μέσα στην Τουρκία, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν γρήγορα σε 14-14. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, αλλά ολοκληρώθηκε με την Ουσάκ να προηγείται με 21-18 και τους Κλάντον και Χρυσικόπουλο να μην είναι σε καλή μέρα για τον ΠΑΟΚ.

Από το 18-18, η Ουσάκ κατάφερε στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου να το κάνει 26-20 και να πάρει το πάνω χέρι στο παιχνίδι. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν και μία μικρή διαφορά, αφού προηγήθηκαν με 39-31 λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο. Οι Τσόχλας και Σάιμπερτ όμως κατάφεραν να κρατήσουν “ζωντανό” τον ΠΑΟΚ με το πρώτο μισό του αγώνα να ολοκληρώνεται με 39-36.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Ουσάκ ξέφυγε με 50-38 και έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε και προσπάθησε να αντιδράσει. Και τα κατάφερε, αφού σταδιακά μείωσε το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με 62-57, με τον Απόλλωνα Τσόχλα να ευστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή.

Στην τελευταία περίοδο, ο Πέινερς ανέβασε την απόδοσή του κατακόρυφα και η ελληνική ομάδα κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο) με 67-66. Ο ΠΑΟΚ… χτύπησε στον αιφνιδιασμό, αλλά η Ουσάκ έβρισκε τις λύσεις επιθετικά. Ο Πέινερς έκανε το 75-77, 44” πριν το τέλος, αλλά ο Χάρισον με τρίποντο απάντησε 29” πριν τη λήξη, Ο Μπράιαντ κόπηκε από τους γηπεδούχους, ο Όγκουστ αστόχησε σε δύο βολές 5” πριν το τέλος και στην εκπνοή ο Πέινερς ευστόχησε σε τρίποντο, αλλά δεν μέτρησε αφού ήταν εκπρόθεσμο.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 39-36, 62-57, 78-77.