Η ΑΕΚ άργησε ένα δεκάλεπτο!

2016-12-21T20:42:23+00:00 2016-12-21T21:08:11+00:00.

21/Dec/16 20:42

Το τραγικό της ξεκίνημα πλήρωσε η ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε από την Μπεσίκτας στην Τουρκία.

Το τραγικό της ξεκίνημα πλήρωσε η ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε (82-68) από την Μπεσίκτας στην Τουρκία.

Οι “κιτρινόμαυροι” ήταν σαν να μην βρίσκονταν στο παρκέ στο πρώτο δεκάλεπτο στην αναμέτρηση της Κωνσταντινούπολης κι έβαλε τους γηπεδούχους σε θέση ισχύος!

Η Μπεσίκτας βρέθηκε να προηγείται με 32-11 στο 11′ και ουσιαστικά από εκεί και πέρα το μόνο που χρειάστηκε να κάνει ήταν να διατηρεί μια διαφορά ασφαλείας. Η ΑΕΚ πάλεψε, μείωσε αλλά δεν ήταν καθόλου εύκολο να κάνει την ανατροπή κόντρα σε μια τόσο καλή ομάδα.

Οι “μαύροι αετοί” ανέβηκαν στο 8-2 κι έκαναν καθοριστικό βήμα πρωτιάς στον Ε’ όμιλο, εκεί όπου η ΑΕΚ έπεσε στο 6-4 και την τρίτη θέση, όπου ισοβαθμεί με την Παρτιζάν.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΑΕΚ μπήκα άσχημα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και με τον Έρλ Κλαρκ να σημειώνει 11 πόντους στην πρώτη περίοδο η Μπεσίκτας μπήκε από το ξεκίνημα σε θέση οδηγού! Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν όλα τα μις ματς, με τον Στίματς να κάνει ότι θέλει μέσα στο “ζωγραφιστό”.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι “μαύροι αετοί” βρέθηκαν στο +21 (32-11) κι ο Γιούρι Ζντοβτς κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η “Ένωση” που έμεινε δίχως πόντο για εφτά λεπτά προσπάθησε με την είσοδο του Μαυροειδή να “ροκανίσει” τη διαφορά αλλά η Μπεσίκτας διατηρούσε με σχετική ευκολία διαφορά ασφαλείας.

Η ΑΕΚ έδειξε πάντως σημάδια ανάκαμψης, τα οποία προσπάθησε να πιστοποιήσει και στο δεύτερο ημίχρονο αλλά γενικότερα οι επιθέσεις της ήταν κακές. Παρ’ όλα αυτά κάποια τρίποντα της έδωσαν τη δυνατότητα να πλησιάσει στο -11 (50-39).

Το πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ, όμως, ήταν μεγάλο με αποτέλεσμα να δίνει δεύτερες ευκαιρίες στην τουρκική ομάδα που δεν άφησε τις ευκαιρίες να πάνε χαμένες. Γενικότερα, οι παίκτες του Σαρίτσα έδειχναν να έχουν απαντήσεις σε όλες τις προσπάθειες της ελληνικής ομάδας.

Η ΑΕΚ παρ’ όλα αυτά δεν σταμάτησε να προσπαθεί και με κάποιες ατομικές προσπάθεις βρέθηκε ως το -8 (71-63 στο 38′) αλλά ένα μαρκαρισμένο τρίποντο του Τόμπσον έκοψε τα πόδια των φιλοξενούμενων…

Που κρίθηκε…

Στο τραγικό ξεκίνημα που έκανε η ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 28-11 υπέρ της Μπεσίκτας! Είναι χαρακτηριστικό ότι στα υπόλοιπα τρία δεκάλεπτα, η “Ένωση” πήρε τα δύο κι έχασε το τρίτο με έναν πόντο.

Παίκτης-κλειδί

Ο Βλάντιμιρ Στίματς κατέδειξε για ακόμα μια φορά τη “γύμνια” της ΑΕΚ μέσα στο καλάθι. Ο Σέρβος σέντερ έκανε ο,τι ήθελε στο παρκέ στο πρώτο δεκάλεπτο εκεί όπου ουσιαστικά μπήκαν κι οι βάσεις για την επικράτηση της Μπεσίκτας.