ΠΑΟΚ: Λύγισε στη Γαλλία, δυσκολεύει η πρόκριση

2017-01-04T23:33:24+00:00 2017-01-04T23:43:18+00:00.

04/Jan/17 23:33

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε στη Γαλλία απέναντι στη Βιλερμπάν, η οποία κέρδισε με 70-56 και απολαμβάνει πλέον τη μοναξιά της κορυφής στον 3ο όμιλο του Champions League.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η γαλλική ομάδα έφτασε πλέον στο 9-2 και είναι μόνη πρώτη στον όμιλο, ενώ ο ΠΑΟΚ βρίσκεται στην 5η θέση με ρεκόρ 5-6 με την πρόκριση για την επόμενη φάση να δυσκολεύει.

Οι νικητές κυριάρχησαν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και παρά την εξαιρετική προσπάθεια των Τάντους ΜακΦάντεν και Κιθ Κλάντον. Ο πρώτος σταμάτησε στους 17 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα, ενώ ο σέντερ του ΠΑΟΚ πέτυχε ακόμη ένα νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και 19 ριμπάουντ (τα 9 ήταν επιθετικά).

Από την πλευρά των νικητών, ο ΝτεΜάρκους Νέλσον είχε 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια των Βάλτερ Χοτζ και Ντάριλ Ουάτκινς οι οποίοι πέτυχαν από 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Το παιχνίδι στην αρχή ήταν ισορροπημένο, με τη Βιλερμπάν πάντως να έχει μία μικρή υπεροχή στο ματς κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 17-16. Αυτός που κράτησε τον ΠΑΟΚ “ζωντανό” δεν ήταν άλλος από τον Κιθ Κλάντον, ο οποίος έβαλε από τα πρώτα δέκα λεπτά τις βάσεις για ένα σχετικά εύκολο νταμπλ-νταμπλ, αφού είχε 8 πόντους και 10 ριμπάουντ. Η εμφάνισή του ήταν εξαιρετική, αλλά οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον ΝτεΜάρκους Νέλσον ανέβασαν τη διαφορά με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 39-33 υπέρ των Γάλλων.

Από την πλευρά του ΠΑΟΚ, το νέο μεταγραφικό απόκτημα, ο Τάντους ΜακΦάντεν πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, όντας πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, ωστόσο παρά την προσπάθεια της ελληνικής ομάδας, η Βιλερμπάν ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 53-47 και τον ΠΑΟΚ να μην έχει χάσει την ελπίδα του για το “διπλό”. Στην τελευταία περίοδο όμως η Βιλερμπάν με ένα επιμέρους 11-4, πήρε μία διαφορά 13ων πόντων (64-51), 4 λεπτά πριν το τέλος ενώ το τελικό 70-56 δυσκολεύει το έργο του ΠΑΟΚ για πρόκριση.

Που κρίθηκε:

Ο ΠΑΟΚ κρατήθηκε κοντά στο σκορ μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά όταν ήρθε η ώρα για την τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή, δεν είχε τις απαραίτητες δυνάμεις προκειμένου να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους που δεν απειλήθηκαν στην τέταρτη περίοδο.

Παίκτης-κλειδί:

Ο ΝτεΜάρκους Νέλσον, αν και γκαρντ πήρε πολλά ριμπάουντ από τον ΠΑΟΚ. Συνολικά είχε 9 ριμπάουντ και λίγο έλειψε να κάνει νταμπλ-νταμπλ, ενώ αξίζει να αναφέρουμε πως ήταν και πρώτος σκόρερ για τους νικητές.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-33, 53-47, 70-56.