2017-01-10T20:51:47+00:00 2017-01-10T21:00:00+00:00.

10/Jan/17 20:51

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε μέσα στη “PAOK Sports Arena” τη 2η στον βαθμολογικό πίνακα Νεπτούνας και κράτησε ζωντανές τις ελπίδες του για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε μέσα στη “PAOK Sports Arena” τη δεύτερη στον βαθμολογικό πίνακα Νεπτούνας με 82-73 και κράτησε ζωντανές τις ελπίδες του για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να πάρει μία διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και έκτοτε δεν επέτρεψε στους Λιθουανούς να αντιδράσουν, υποχρεώνοντας τους στην 4η εφετινή τους ήττα στη διοργάνωση. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 6-6 πλέον και ελπίζει για πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Κύριος υπεύθυνος γι’ αυτό ήταν ο Τάντους ΜακΦάντεν, ο οποίος εξελίσσεται σε μεγάλο ηγέτης της ομάδας του Σούλη Μαρκόπουλου. Ο Αμερικανός σταμάτησε στους 31 (!) πόντους με 5/8 τρίποντα και ήταν ο άνθρωπος που… καθάρισε στο τέλος, όταν η Νεπτούνας πλησίασε επικίνδυνα. Για τη Νεπτούνας ο Λάρι Ντρου είχε επίσης 31 πόντους.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι δύο ομάδες δεν ήταν και τόσο “παγωμένες” στα πρώτα λεπτά του αγώνα και προσπάθησαν να παίξουν εξ αρχής επιθετικά, ωστόσο στο πρώτο δεκάλεπτο, καμία από τις δύο δεν κατάφερε να πάρει κάποιο προβάδισμα. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 18-18, ενώ στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ επέβαλε τον ρυθμό του και κατάφερε να πάρει μία διαφορά 9 πόντων μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Οι Θεσσαλονικείς ήταν αρκετά αποτελεσματικοί στην επίθεση σημειώνοντας 26 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 44-35.

Ο Μακφάντεν ήταν… καυτός για τον ΠΑΟΚ, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης βελτίωσε κι άλλο την αμυντική της εικόνα δεχόμενη μόλις 12 πόντους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να πάρει μία διαφορά 15 πόντων (62-47) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Με ένα επιμέρους 15-4 όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 66-62, με τους Ντρου και Τζόνσον να κάνουν εξαιρετικό ματς επιθετικά. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, αλλά ο ΜακΦάντεν “καθάρισε” επιθετικά και έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ με 82-73.

Που κρίθηκε:

Ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα ο Λάρι Ντρου μείωσε για τη Νεπτούνας σε 70-68, αλλά ο ΜακΦάντεν, πρώτα με δύο εύστοχες βολές και μετέπειτα με ένα δικό του τρίποντο, έστειλε και πάλι τον ΠΑΟΚ σε απόσταση ασφαλείας από τους φιλοξενούμενους που δεν κατάφεραν να κάνουν άλλη ανατροπή.

Παίκτης-κλειδί:

Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον ΜακΦάντεν, ο οποίος όχι μόνο ήταν πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ, αλλά και στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, ήταν αυτός ο οποίος “καθάρισε” το παιχνίδι με δικά του εύστοχα σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 44-35, 62-47, 82-73.