Επιβλητικός ο ΠΑΟΚ στη Λετονία και πρόκριση!

2017-01-24T20:45:46+00:00 2017-01-24T21:20:28+00:00.

24/Jan/17 20:45

Ο ΠΑΟΚ ήθελε τη νίκη στη Λετονία απέναντι στη Βέντσπιλς και την πήρε χωρίς να δυσκολευτεί στο παραμικρό, αφού από την αρχή της αναμέτρησης κατάφερε να πάρει μία διαφορά και τελικά να φτάσει στο τελικό 84-54.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έκαναν ότι ήθελαν πάνω στο παρκέ, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να τους σταματήσουν σε κανένα σημείο. Παράλληλα η άμυνα της ελληνικής ομάδας ήταν εξαιρετική και έτσι ήρθε η μεγάλη νίκη των 30 πόντων διαφοράς.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασιστικός στο παιχνίδι και παίζοντας ιδανικά σε άμυνα και επίθεση, κατάφερε να πάρει μία καλή διαφορά στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου βρήκαν τους διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι, βάζοντας μεγάλα σουτ και προηγήθηκαν με 20-8 στη Λετονία. Η πρώτη περίοδος πάντως ολοκληρώθηκε με την ελληνική ομάδα να προηγείται με 26-16. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και κατάφερε να διατηρήσει μία διαφορά ασφαλείας από την Βέντσπιλς με το πρώτο μισό του αγώνα να ολοκληρώνεται με 45-31 υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Η ελληνική ομάδα κατάφερε μάλιστα στα μέσα της τρίτης περιόδου να αποκτήσει μία διαφορά 20 πόντων, αφού προηγήθηκε με 56-36, δείχνοντας πως έχει τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού. Λίγο αργότερα το σκορ έγινε 39-60, ενώ η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 41-64. Η άμυνα του ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετική, αφού στο τρίτο δεκάλεπτο, δέχτηκε μόλις 10 πόντους. Στην τελευταία περίοδο η διαφορά ολοένα και ανέβαινε με αποτέλεσμα το παιχνίδι να μην αποκτάει ενδιαφέρον. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 84-54 και την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Που κρίθηκε:

Το παιχνίδι κρίθηκε στη διάθεση και την ετοιμότητα που έδειξαν οι παίκτες του ΠΑΟΚ από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, απέκτησαν μία διαφορά ασφαλείας και τελικά έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Παίκτης – κλειδί:

Ο Κιθ Κλάντον ήταν για μία ακόμη φορά φοβερός κάτω από τα δύο καλάθια, σε επίθεση και άμυνα. Βοήθησε τον ΠΑΟΚ με την παρουσία του και δεν επέτρεψε στους αντιπάλους του να πλησιάσουν το καλάθι της ελληνικής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 31-45, 41-64, 54-84

Ventspils: Leimanis 4, Deane 4, Jakovics 2, Ziedins 3 (1), Zelionis 3, Janicenoks 12 (3), Ate, Skele 2, Gulbis 8 (2), Zakis 8 (1), Campbell 7

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 13 (1), Κόνιαρης 10 (2), Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 9, McFadden 10 (2), Miljenovic 3, Γλυνιαδάκης 8, Καραμανώλης 2, Sibert 14 (2), Peiners 5 (1), Clanton 7