Το πάλεψε, αλλά λύγισε στο Μονακό ο Άρης

2017-01-25T23:05:57+00:00 2017-01-25T23:08:30+00:00.

25/Jan/17 23:05

Ο Άρης το πάλεψε στο πρώτο ημίχρονο στη Γαλλία απέναντι στη Μονακό, ωστόσο οι γηπεδούχοι έφτασαν τελικά στη νίκη με σκορ 80-66 και παρέμειναν στην πρώτη θέση του ομίλου με ρεκόρ 12-2.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Από την πλευρά της, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη τερμάτισε στην 4η θέση του ομίλου με ρεκόρ 8-6, ωστόσο είχε προκριθεί από πριν στην επόμενη φάση του Basketball Champions League. Πλέον περιμένει την κλήρωση της Παρασκευής (27/01, 15:00), για να μάθει τον αντίπαλό του στα νοκ άουτ ματς.

Ο Θοδωρής Ζάρας πραγματοποίησε εξαιρετικό παιχνίδι για τον Άρη με 15 πόντους, ενώ ο Κάμινγκς, ο οποίος επηρεάστηκε από τον τραυματισμό του στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου τελείωσε το παιχνίδι με 11 πόντους και 2/11 συνολικά σουτ. 11 πόντους είχε επίσης και ο Τσαϊρέλης, ενώ ο Καββαδάς σταμάτησε στους 10 πόντους.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Ουτάρα, ο οποίος σταμάτησε στους 15 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ για την ομάδα του, μαζί με τον Γκλάντιρ, ο οποίος πρόσθεσε άλλους τόσους, ενώ σε απόδοση τους ακολούθησε ο Μποστ με 14 πόντους.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν το παιχνίδι αρκετά δυναμικά και πήραν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τους Ζάρα και Κάμινγκς να πραγματοποιούν πολύ καλό ματς στην επίθεση. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Άρη να προηγείται με 23-18, ενώ στην αρχή της δεύτερης περιόδου, ο Κάμινγκς τραυματίστηκε,, κάτι που επηρέασε την ομάδα στη συνέχεια. Μέχρι το τέλος του πρώτου μισού του αγώνα, η Μονακό κατάφερε να επιστρέψει με ηγέτες τους Μποστ και Ράιτ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 38-37 υπέρ των Γάλλων, παρά την καλή εμφάνιση του Καββαδά στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Κάμινγκς επέστρεψε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο, το οποίο ξεκίνησε με δικό του τρίποντο, αλλά η Μονακό με ένα σερί 10-0 κατάφερε να προηγηθεί με 48-40. Οι Γάλλοι πήραν το πάνω χέρι στο παιχνίδι με τον Άρη να προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά κυρίως με τους Κάμινγκς και Ζάρα. Η Μονακό προηγήθηκε ακόμα και με 60-49, αλλά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 60-54. Στην τελευταία περίοδο όμως ο Άρης έχασε την επαφή του με το σκορ και η Μονακό κατάφερε να φτάσει τελικά στη νίκη με 80-66. Η γαλλική ομάδα παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας στον όμιλο, ενώ ο Άρης προκρίθηκε ως 4ος.

Που κρίθηκε:

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ο Άρης μπήκε με εύστοχο τρίποντο, αλλά δέχτηκε αμέσως ένα σερί 10-0 και δεν κατάφερε ποτέ να επιστρέψει απέναντι στη Μονακό που τερμάτισε στην πρώτη θέση του ομίλου΄. Οι Γάλλοι πήραν τη διαφορά ασφαλείας και δεν επέτρεψαν στον Άρη να επιστρέψει.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Γιακούμπα Ουτάρα ήταν εξαιρετικός για τη Μονακό και ήταν ουσιαστικά ο παίτκης που δεν μπόρεσε να σταματήσει ο Άρης. Στο ξέσπασμα της γαλλικής ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο ο Ουτάρα είχε πρωταγωνιστικό ρόλο, ενώ τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα μόλις λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 38-37, 60-54, 80-66.