Άρης: “Έπνιξε” τη Στρασμπούργκ και… νίκη-πρόκριση!

2017-02-07T20:33:26+00:00 2017-02-07T20:43:26+00:00.

07/Feb/17 20:33

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE / ÁÑÇÓ - ÓÔÑÁÓÌÐÏÕÑ

Το πρώτο βήμα έγινε! Ο Άρης επιβλήθηκε στο “Nick Galis Hall” της Στρασμπούργκ με 71-52 και έχει πλέον τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ήταν αποφασισμένοι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και κατάφεραν να… πατήσουν τους Γάλλους, μην επιτρέποντάς τους να κάνουν το παιχνίδι τους. Οι Θεσσαλονικείς επέβαλαν τον ρυθμό τους, έπαιξαν φοβερή άμυνα και έτρεξαν στον transition με αποτέλεσμα να πετύχουν εύκολα καλάθια και να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας από την αρχή.

Κορυφαίος παίκτης για τον Άρη ήταν ο Ουίλ Κάμινγκς, ο οποίος σταμάτησε στους 21 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια από τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς, ο οποίος πρόσθεσε άλλους 13 πόντους. Ο Τζάστιν Τζάκσον από την πλευρά του ήτα κυρίαρχος κάτω από τα καλάθια με 9 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λακόμπ με 16 πόντους.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, που ήταν πολύ δυνατή στον αμυντικό τομέα, με αποτέλεσμα ο Άρης να πάρει το πάνω χέρι από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι Γάλλοι πέτυχαν μόλις 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και οι “κιτρινόμαυροι” κατάφεραν να πάρουν μία καλή διαφορά με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 19-8. Οι φιλοξενούμενοι, προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο δεκάλεπτο, βελτιώνοντας την επιθετική τους εικόνα. Οι Λακόμπ και Ουόκερ ανέβασαν την απόδοσή τους επιθετικά, αλλά από την άλλη πλευρά ο Κάμινγκς ήταν εξαιρετικός, έχοντας σημαντική βοήθεια και από τον Τζάκσον. Το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 38-28.

Ο Άρης ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με ένα σερί 11-2 και προηγήθηκε με διαφορά 19 πόντων (49-30), με τη Στρασμπούργκ να μην βρίσκει τις λύσεις στον επιθετικό τομέα. Το μόνο που κατάφεραν οι Γάλλοι μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ήταν να μειώσουν στους 16 πόντους (55-39) με τους Τζένινγκς και Γιάνκοβιτς να κάνουν όλη τη δουλειά για τον Άρη στην επίθεση. Στην τελευταία περίοδο, η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +22 (61-39) για τους γηπεδούχους που είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Το τελικό 71-52 δίνει στην ελληνική ομάδα ένα πολύ μεγάλο προβάδισμα ενόψει του δεύτερου αγώνα στη Γαλλία, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν τον πρώτο λόγο.

Που κρίθηκε:

Η αποφασιστικότητα των παικτών του Άρη για να πάρουν ένα αποτέλεσμα – πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης ήταν εμφανής από το πρώτο λεπτό του αγώνα. Οι Θεσσαλονικείς είχαν την τεράστια θέληση και κατάφεραν να φτάσουν στο +19 και πλέον έχουν ένα μεγάλο πλεονέκτημα για τον επαναληπτικό αγώνα στη Γαλλία.