“Επαγγελματική” νίκη πρόκρισης για την ΑΕΚ!

2017-02-08T19:51:36+00:00 2017-02-08T20:18:45+00:00.

08/Feb/17 19:51

Η ΑΕΚ δεν εντυπωσίασε αλλά φεύγει με αυτό που ήθελε από τη Λιθουανία καθώς νίκησε 78-77 τη Γιουβέντους

Οι “κιτρινόμαυροι” θα μπορούσαν να είχαν καθαρίσει από σήμερα αν είχαν μεγαλύτερη διάρκεια στο παιχνίδι τους ή ήταν πιο συγκεντρωμένοι σε ορισμένα σημεία του αγώνα.

Ακόμα κι έτσι, πάντως, η ΑΕΚ έκανε καθοριστικό βήμα πρόκρισης για τους «16» του Basketball Champions League καθώς της αρκεί ένα… Χ για να περάσει!

Να θυμίσουμε ότι η ρεβάνς είναι στις 21 Φεβρουαρίου κι αν όλα πάνε καλά στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει τη γαλλική Μονακό.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΑΕΚ είχε ένα πολύ κακό ξεκίνημα στον αγώνα και μετά το αρχικό καλάθι που πέτυχε έμεινε για περίπου πέντε λεπτά άποντη. Η Γιουβέντους πήρε το προβάδισμα αλλά ο ΜακΓκραθ με συνεχόμενους πόντους φρόντισε να κρατήσει την ελληνική ομάδα κοντά στο σκορ.

Γενικότερα, πάντως, η εικόνα των δύο ομάδων δεν ήταν καλή καθώς ήταν ιδιαίτερα άστοχες, με τους μεν γηπεδούχους να έχουν 11/39 σουτ και τους δε «κιτρινόμαυρους» να μετρούν 9/29 σουτ!

Οι παίκτες του Ζντοβτς δεν μπορούσαν να σταθεροποιήσουν την απόδοση τους κι ως εκ τούτου οι γηπεδούχοι παρέμεναν γερά στη διεκδίκηση της νίκης. Βέβαια, η ΑΕΚ ήταν σαφώς βελτιωμένη και διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα.

Γενικότερα, το ματς είχε καλύτερο ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο κι είναι χαρακτηριστικό ότι στην τρίτη περίοδο σημειώθηκαν συνολικά 49 πόντοι, την ώρα που σε όλο το πρώτο μέρος σημειώθηκαν 60 πόντοι.

Ο Σούλσκις δημιούργησε, όμως, πολλά προβλήματα στην άμυνα της ΑΕΚ κι η Γιουβέντους πέρασε μπροστά με 64-61 (33’).

Η «Ένωση», όμως, πήγε το ματς εκεί που ήθελε με το κοντό σχήμα κι έτσι έκανε την ανατροπή, ενώ στο τέλος χρειάστηκε το παλικαρίσιο γκολ φάουλ του Ντούσαν Σάκοτα μετά από επιθετικό ριμπάουντ του για να «σφραγίσει» η ελληνική ομάδα τη νίκη (74-78, 12.3’’ πριν το φινάλε).

Ο Ντιγκς με τρίποντο στην εκπνοή επέτρεψε στη Γιουβέντους να ηττηθεί με τη μικρότερη δυνατή διαφορά.

Που κρίθηκε

Τα τρίποντα (12/26) που σημείωσε σε καθοριστικά σημεία αλλά και τα 9 επιθετικά ριμπάουντ που είχε η ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος, τη βοήθησαν να διατηρήσει τον έλεγχο και να φτάσει στη νίκη.

Παίκτης-κλειδί

Σε ένα γενικά μέτριο ματς για την ΑΕΚ, ο Ντούσαν Σάκοτα ήταν πραγματικός αρχηγός! Σημείωσε 13 πόντους, μάζεψε 3 καθοριστικά επιθετικά ριμπάουντ, ενώ είχε ακόμα 2 κλεψίματα και 2 τάπες.