Άρης: Το όνειρο έγινε εφιάλτης στη Γαλλία (video)

2017-03-07T22:29:44+00:00 2017-03-08T03:50:54+00:00.

07/Mar/17 22:29

Ο Άρης πήγε στη Λυών για να αντιμετωπίσει τη Βιλερμπάν και να επιστρέψει με την πρόκριση, αλλά ουσιαστικά εμφανίστηκε στο παρκέ μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού στη συνέχεια οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και κέρδισαν με 81-67.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Έτσι η Βιλερμπάν είναι η ομάδα του προκρίθηκε στους “8” του Basketball Champions League, ενώ ο Άρης στρέφει πλέον την προσοχή του στο ελληνικό πρωτάθλημα, όπου στόχος του δεν είναι άλλος από την 3η θέση.

Κορυφαίος για τη γαλλική ομάδα ήταν ο Χοτζ, ο οποίος σταμάτησε στους 19 πόντους, ενώ ο Ντράγκοβιτς σημείωσε 16 πόντους. Από την πλευρά του Άρη, ο Ουίλ Κάμινγκς είχε 17 πόντους, ενώ ο Μιχάλης Τσαϊρέλης πέτυχε 12 πόντους.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι και άκρως επιθετικά, αιφνιδιάζοντας τους Γάλλους που δεν είχαν καλή αμυντική λειτουργία στο πρώτο δεκάλεπτο., Ο Κάμινγκς ήταν καλός και ο Άρης κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο με σκορ 25-22. Η συνέχεια ήταν εφιαλτική για τον Άρη, που στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να πετύχει μόλις 8 πόντους, αλλά το χειρότερο ήταν πως δέχτηκε 26 πόντους και έδωσε τη δυνατότητα στη Βιλερμπάν να ξεφύγει στο ημίχρονο με +15 (48-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο Άρης θα έπρεπε να αντιδράσει και να μειώσει τη διαφορά, ήταν και πάλι κακός τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα, με αποτέλεσμα οι Γάλλοι να αυξήσουν τη διαφορά. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 69-43 υπέρ της Βιλερμπάν που ουσιαστικά “καθάρισε” την πρόκριση, παρά την προσπάθεια της ελληνικής ομάδας στην τελευταία περίοδο. Ο Άρης το μόνο που μπορούσε να κάνει ήταν να μειώσει τη διαφορά απέναντι στη γαλλική ομάδα, η οποία κέρδισε με 81-67 και συνεχίζει στη διοργάνωση.

Που κρίθηκε:

Η εικόνα του Άρη στο δεύτερο δεκάλεπτο έδωσε την ευκαιρία στη Βιλερμπάν να πάρει ένα προβάδισμα ασφαλείας και ουσιαστικά το πάνω χέρι για τη νίκη. Από τη στιγμή που ξέφυγε με 15 πόντους στο ημίχρονο δεν υπήρχε επιστροφή για την ελληνική ομάδα.