Πικρό αντίο με… φωνές για την ΑΕΚ

2017-03-08T22:31:02+00:00 2017-03-08T23:11:43+00:00.

08/Mar/17 22:31

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα στη Γαλλία από τη Μονακό κι έμεινε εκτός προημιτελικών του Basketball Champions League.

Η “Ένωση” που είχε νικήσει με 69-68 στο ΟΑΚΑ ηττήθηκε 95-87 στο Πριγκιπάτο κι αποκλείστηκε. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν πολλά παράπονα για τις αποφάσεις των διαιτητών κυρίως στην τρίτη περίοδο.

Σε εκείνο το διάστημα ο Γιούρι Ζντοβτς αποβλήθηκε με διπλή τεχνική ποινή καθώς βγήκε εκτός εαυτού, κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να ξεφύγουν με 68-51.

Όπως και να έχει πάντως η συμπεριφορά του Ζντοβτς ήταν απαράδεκτη και “πλήγωσε” την ομάδα του, η οποία εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων στον πιο σημαντικό αγώνα της χρονιάς.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η άμυνα αποτέλεσε το μεγάλο πρόβλημα για την ΑΕΚ, με τους παίκτες της Μονακό να βρίσκονται μονίμως ένα βήμα μπροστά σε καταστάσεις ένας εναντίον ενός. Αποτέλεσμα ήταν η ελληνική ομάδα να βρεθεί από νωρίς να κυνηγάει στο σκορ (30-19).

Το κοντό σχήμα που επέλεξε ο Ζντοβτς με τους ΜακΓκραθ, Ντίξον και Λαρεντζάκη είχε αποτέλεσμα, με την «Ένωση» να ισοφαρίζει σε 36-36. Η καλή απόδοση, όμως, δεν είχε συνέχεια για τους φιλοξενούμενους.

Η ΑΕΚ είχε άσχημες επιλογές με αποτέλεσμα η Μονακό να ξεφύγει και πάλι με +11 (51-40 στο 32’), ολοκληρώνοντας επιμέρους 15-4. Η κατάσταση πήγε να ξεφύγει στην τρίτη περίοδο όταν η Μονακό ξέφυγε με 61-46 κι ο Ζντοβτς αναγκάστηκε να καλέσει τάιμ άουτ.

Ένα επιθετικό φάουλ του Ελονού ήταν σπίθα που άναψε το φιτίλι, με τον Σλοβένο τεχνικό να βγαίνει εκτός εαυτού και να αποβάλλεται με διπλή τεχνική ποινή (3’43’’ πριν το φινάλε της περιόδου).

Λίγο αργότερα οι διαιτητές χρέωσαν με τεχνική και τον Μαυροειδή, με τη Μονακό να εκμεταλλεύεται τις βολές ξεφεύγοντας με 68-51 στο 27’. Η ΑΕΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει, μείωσε σε 75-66 (32’) αλλά μέχρι εκεί…

Το ξέσπασμα του Μποστ “σφράγισε” τη νίκη-πρόκριση της Μονακό, η οποία είχε την ψυχολογία με το μέρος της και στις 50-50 φάσεις κέρδισε καθοριστικές μονομαχίες.

Τα δεκάλεπτα: 30-19, 47-40, 75-61, 95-87.