2017-10-10T20:18:19+00:00 2017-10-10T21:03:56+00:00.

Giannis Askounis

10/Oct/17 20:18

ԓLЉύӠˉÊ / Eʠ- œԏՍԉMԅӠ/ CHAMPIONS LEAGUE / AEK - ESTUDIANTES (ȁ́ӇӠć̏ЏՋϓ / EUROKINISSI)

Οι αγωνιστικές αναλαμπές της ΑΕΚ δεν αποδείχθηκαν αρκετές κόντρα στην Εστουντιάντες, που έφυγε από το ΟΑΚΑ με νίκη 87-79.

Εν τη απουσία των Μάνι Χάρις και Γιαννούλη Λαρεντζάκη, η Ένωση δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να ξεκινήσει νικηφόρα την πορεία της στο Basketball Champions League. Μία φάση του πρώτου ημιχρόνου με πρωταγωνιστή τον Κέλσι Μπάρλοου (0 π., 0/5 σ., 4 ρ., 4 λαθ., 32:35) μπορεί κάλλιστα να περιγράψει τη συνολική εικόνα των παικτών του Σωτήρη Μανωλόπουλου στο παιχνίδι με τους “φοιτητές”.

“Όαση” για την ΑΕΚ αποδείχθηκε ο Ντελρόι Τζέιμς, ο οποίος πέτυχε 9 από τους 12 πόντους του πρώτου 10αλέπτου και ολοκλήρωσε το ματς με νταμπλ-νταμπλ χάρη σε 21 πόντους και 10 ριμπάουντ. Δεκαέξι πόντους είχε ο Ντούσαν Σάκοτα και ο Βασίλης Ξανθόπουλος συμπλήρωσε 13 ευστοχώντας σε εντυπωσιακό τρίποντο στη λήξη του αγώνα, αν και αποχώρησε προσωρινά από τα παρκέ λίγα λεπτά νωρίτερα εξαιτίας τραυματισμού του στον ισχίο.

Εξέλιξη Αγώνα
Οι Ισπανοί αιφνιδίασαν την ΑΕΚ στην πρώτη περίοδο και έφθασαν μέχρι το +19 ξεφεύγοντας με 31-12. Έχοντας μείνει πίσω στο σκορ, οι γηπεδούχοι ανέβασαν το τέμπο της αναμέτρησης και μείωσαν προσωρινά στους 5 πόντους πριν τελειώσει το πρώτο 20άλεπτο, αλλά η Εστουντιάντες προσαρμόστηκε στις διαμορφωμένες συνθήκες και ανέβασε ξανά τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου.

Με την ύστατη προσπάθειά του για την ανατροπή, ο “δικέφαλος” μείωσε μέχρι το 66-65 στα μέσα της τέταρτης περιόδου, αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή. Εξάλλου, στα κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης, οι Ισπανοί, αν και πολλοί παίκτες αντιμετώπισαν προβλήματα με φάουλ, πήραν τις σωστές αποφάσεις στην επίθεση σε αντίθεση με την ΑΕΚ.

Παίκτης-Κλειδί
Με 16 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και 28 συνολικά, ο Σίλβεν Λάντερσμπεργκ έκρινε σε σημαντικό βαθμό το νικητή του αγώνα. Με 24 πόντους ολοκλήρωσε την προσπάθειά του ο Άλεκ Μπράουν, ο οποίος με 14 στο πρώτο 10άλεπτο συνέβαλε τα μέγιστα στη δημιουργία διαφοράς 19 πόντων για τους “φοιτητές”.

Πού κρίθηκε:
Παρά το πλεονέκτημα της έδρας, η ΑΕΚ έμοιαζε αρκετά διστακτική στο παρκέακόμα και όταν μείωσε τη διαφορά στον πόντο. Απέτυχε μεν στο πρώτο δύσκολο “τεστ” μέσα στο 2017-18, αλλά η κατά περιόδους εικόνα της άφησε υποσχέσεις για τη συνέχεια της σεζόν. Βέβαια, θα κληθεί να καλύψει τη συγκεκριμένη ήττα στα επόμενα παιχνίδια της φάσης των ομίλων του BCL.

Δεκάλεπτα: 15-31, 38-48, 55-65, 79-87.
Διαιτητές: Μαζόνι, Στόικα, Μπίγεντιτς.