Βαριά ήττα για τον απογοητευτικό ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα!

2017-10-10T22:01:31+00:00 2017-10-10T22:06:55+00:00.

10/Oct/17 22:01

Την ήττα με 103-70 γνώρισε o ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του Basketball Champions League, εκτός έδρας από την Λούντβιγκσμπουργκ και μπήκε με το… αριστερό στον β’ όμιλο, πληρώνοντας την συνολικά πολύ κακή του εικόνα στο παρκέ για τρία δεκάλεπτα.

Ο ΠΑΟΚ παρά το πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο φαίνεται πως δεν ήταν έτοιμος για το παιχνίδι, καθώς η εικόνα του στα τρία επόμενα δεκάλεπτα ήταν κακή και αυτό του στοίχισε καθώς ηττήθηκε άνετα στην Γερμανία.

Να πούμε ότι η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν έχει κερδίσει μέχρι στιγμής σε επίσημο αγώνα, αφού έχει ηττηθεί στο Κύπελλο από τον Άρη, αλλά και στην Stoiximan.gr Basket League από τον Προμηθέα Πατρών στην “Πυλαία” και πλέον καλείται να μπει στον δρόμο των επιτυχιών.

Η εξέλιξη του αγώνα

Καλά ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ το παιχνίδι στην Γερμανία και παρά το γρήγορο 4-0 (9′) των γηπεδούχων, αντέδρασε και με 5 πόντους του Λίλαρντ και σερί 10-3 προηγήθηκε για πρώτη φορά με 10-7 στο 5ο λεπτό. Η Λούντβιγκσμπουργκ με δύο συνεχόμενα τρίποντα προσπέρασε και πάλι τον ΠΑΟΚ με 13-10, όμως ένα μικρό σερί 5-0 έδωσε… κεφάλι στους “ασπρόμαυρους” με 15-13 (στο 8′). Η πρώτη περίοδος έληξε με την ελληνική ομάδα μπροστά με 24-20.

Στην δεύτερη περίοδο του ματς οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και με ένα σερί 7-0 πήραν ξανά προβάδισμα με 27-20 (στο 12′), με τον ΠΑΟΚ να μην είναι συγκεντρωμένος στο παρκέ. Το γερμανικό σερί μεγάλωσε ακόμα περισσότερο και έφτασε στο 11-0 (31-24 13′) με τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου να τα έχουν “χαμένα”. H Λούντβιγκσμπουργκ ήταν εξαιρετική και είχε φτάσει να προηγείται με 37-27 (στο 16′) με το σερί να έχει φτάσει στο 17-3 (!). Εντέλει το πρώτο ημίχρονο έληξε με τους γηπεδούχους στο +8 (48-40).

Ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο έψαχνε τον τρόπο να μπει ξανά στο ματς, όμως κάτι τέτοιο αρχικά στο τρίτο δεκάλεπτο δεν συνέβη καθώς ένα γρήγορο σερί 10-1 των Γερμανών “εκτόξευσε” το σκορ σε 58-41 (23′) με τον Ουόλκαπ να έχει 13 πόντους. Το σερί της Λούντβιγκσμπουργκ μεγάλωσε στο 16-3 και η διαφορά πήγε πάνω από τους 20 πόντους (64-43 στο 26′) με το θέμα του νικητή να έχει κριθεί ουσιαστικά. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 78-52.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της πρεμιέρας του ΠΑΟΚ στην Ευρώπη, είχε διαδικαστικό χαρακτήρα αφού η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη για να καλυφθεί με βάση και την εικόνα των δύο ομάδων στο παρκέ. Στο 34ο λεπτό η Λούντβιγκσμπουργκ είχε “χαλαρώσει” και η ελληνική ομάδα μείωσε σε 83-60. Στο τελευταίο δίλεπτο του ματς το σκορ ήταν 95-66 ενώ το τελικό 103-70 αποτυπώνει πλήρως την ανωτερότητα των γηπεδούχων στο παιχνίδι.

Παίκτης-κλειδί: Ο αρχηγός των γηεπδούχων, Ουόλκαπ έκανε την διαφορά με 18 πόντους, 7 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ από κοντά σε απόδοση ήταν και ο Κουκ με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ. Επίσης “ζημιά” στον ΠΑΟΚ έκανε και ο Τζόνσον με 15 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Στην δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε ουσιαστικά στο παρκέ και η Λούντβιγκσμπουργκ βρήκε την ευκαιρία πέρασε μπροστά στο σκορ και “έχτισε” διαφορά νίκης. Το παιχνίδι όμως ουσιαστικά κρίθηκε και στην τρίτη περίοδο με το αρχικό 10-1 σερί των γηπεδούχων και την διαφορά να πηγαίνει στο +17.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 48-40, 78-52, 103-70

Διαιτητές: Ντοζάι (Κρο.), Λίζκα (Πολ.), Τσέμπισεφ (Ουκρ.)