Champions League: Έκανε “σεφτέ” ο ΠΑΟΚ, σπουδαία νίκη για Άρη, ηττήθηκε στο φινάλε η ΑΕΚ! (video)

2017-10-26T05:20:12+00:00 2017-10-26T04:59:54+00:00.

26/Oct/17 05:20

Καλή ήταν η εβδομάδα για το ελληνικό μπάσκετ και τις ομάδες μας στο Basketball Champions League, καθώς ο ΠΑΟΚ έκανε “σεφτέ” στην διοργάνωση με το διπλό του στην Ιταλία με 63-58. Η ΑΕΚ ηττήθηκε εντός έδρας με 74-70 από την Μπάνβιτ στο φινάλε του αγώνα, ενώ ο Άρης πήρε ένα ακόμα ματς στο Nick Galis Hall κόντρα στην Ναντέρ (70-62)!

Πλέον μετά από αυτά τα αποτελέσματα η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μπήκε ξανά στο “κόλπο” την πρόκρισης, η ΑΕΚ έχασε… έδαφος, αλλά έχει την ποιότητα να επανέλθει και είχε και ένα δύσκολο αρχικό πρόγραμμα, ενώ ο Άρης τα πάει εξαιρετικά και ατενίζει με αισιοδοξία την συνέχεια της διοργάνωσης.

Τα παιχνίδια

ΠΑΟΚ: Διπλό με… ψυχή και ελπίδα για συνέχεια!

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ ήξεραν μπαίνοντας στο παρκέ του αγώνα ότι αν έχαναν το ματς από την Κάπο Ντ’ Ορλάντο θα είχαν ελάχιστες ελπίδες στην συνέχεια του θεσμού. Το μάτι τους “γυάλιζε” και στην πρώτη περίοδο ήταν εξαιρετικοί, δέχθηκαν μόλις 7 (!) πόντους και πήραν προβάδισμα 11 πόντων (18-7), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ελληνική ομάδα στο +13 (32-19).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν εμφανίστηκαν συγκεντρωμένοι και οι Ιταλοί το εκμεταλλεύτηκαν μειώνοντας αρχικά σε 49-38, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο έφτασαν και στο -4 (55-51). Στο φινάλε οι “ασπρόμαυροι” άντεξαν και με πρωταγωνιστή τον Λάκι Τζόουνς πήραν την νίκη με 63-58.

Κορυφαίοι για την ελληνική ομάδα ήταν  ο Τζόουνς που έκανε double double με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Κλάασεν με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Κόνιαρης με 10 πόντους και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 7-18, 19-32, 38-49, 58-63

ΑΕΚ: “Αχίλλειος πτέρνα” το ΟΑΚΑ, εξαιρετικό ευρωπαϊκό ντεμπούτο για Χάρις

Η ΑΕΚ ερχόταν από ένα σπουδαίο διπλό στην έδρα της Πρωταθλήτριας Ιταλίας, Βενέτσια και είχε “ρεφάρει” την εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας από την Εστουντιάντες. Οι Τούρκοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 23-16, ενώ διατήρησαν μία καλή διαφορά και στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (38-33).

Το δεύτερο μέρος κύλησε στους ρυθμούς του ντέρμπι με την ΑΕΚ να “παλεύει” να προσπεράσει στο σκορ και την Μπάνβιτ να αντιστέκεται. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου να μειώνουν ακόμα πιο πολύ (55-51). Στο τέταρτο δεκάλεπτο του ματς η Μπάνβιτ 3′ πριν το φινάλε προηγήθηκε με 70-59 και ήταν “αγκαλιά” με το διπλό, όμως η ΑΕΚ αντέδρασε και στο 39′ μείωσε σε 71-68 με σερί 9-1! Το φινάλε ήταν “θρίλερ” με τους Τούρκους να παίρνουν την νίκη με 74-70.

Καλύτεροι για τους νικητές ήταν ο Καλιάρο με 13 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ και ο Βίντμαρ με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ για ΑΕΚ “έλαμψε” ο Μάνι Χάρις με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 33-38, 51-55, 70-74

Άρης: Με οδηγό το… “κάστρο” του δεν φοβάται τίποτα!

Το “Nick Galis Hall” όλοι ήξεραν ότι μέχρι να βρει ο Άρης χημεία και ρυθμό λόγω των πολλών αλλαγών, θα γινόταν το “κάστρο” του και ο οδηγός του στο ξεκίνημα της σεζόν. Ήδη εκεί οι “κίτρινοι” μετρούν 2/2 στην Ευρώπη με τελευταίο θύμα την Ναντέρ. Στο πρώτο ημίχρονο του ματς οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση και προηγήθηκαν με 46-36!

Η τρίτη περίοδος παραλίγο να εξελιχθεί σε “εφιάλτη” για την ελληνική ομάδα καθώς σκόραρε μόλις 8 πόντους και οι Γάλλοι από το πουθενά μείωσαν στον πόντο με συνολικό σερί 17-8 (54-53). Η τέταρτη και τελευταία περίοδος του αγώνα όμως, ήταν “κομμένη και ραμμένη” στα μέτρα των παικτών του Έλληνα τεχνικού, καθώς η άμυνα τους ήταν απίστευτη (9 πόντους συνολικά η Ναντέρ), ενώ και ο κόσμος έδωσε την απαραίτητη ώθηση. Το τελικό 70-62 και η νίκη του Άρη ήταν απόλυτα δίκαια.

Πρώτος σκόρερ και κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Τσαιρέλης με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ από κοντά σε απόδοση βρέθηκαν ο Βον με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Βασιλόπουλος με 8 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 46-36, 54-53, 70-62

Διαβάστε ΕΔΩ αναλυτικά τα αποτελέσματα της αγωνιστικής.

Δείτε ΕΔΩ πως διαμορφώθηκαν οι βαθμολογίες των ομίλων.