“Αυτόχειρας” στο δεύτερο ημίχρονο και ηττημένος ο Άρης!

2017-10-31T20:25:21+00:00 2017-10-31T20:28:13+00:00.

31/Oct/17 20:25

Ο Άρης “αυτοκτόνησε” στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με την Βόννη και ηττήθηκε με 75-69, για πρώτη φορά μάλιστα στην έδρα στο Basketball Champions League!

Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έμεινα στα αποδυτήρια στο δεύτερο και οι Γερμανοί το εκμεταλλεύτηκαν με τους Γκαμπλ και Μέιο να κάνουν την διαφορά στην επίθεση.

Πλέον ο Άρης έχει ρεκόρ 2-2 και η αποψινή ήττα σίγουρα τον “πληγώνει” για την συνέχεια της διοργάνωσης. Η Βόννη πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην φετινή διοργάνωση και έχει πλέον ρεκόρ 1-3.

Η εξέλιξη του αγώνα

Εξαιρετικός ήταν ο Άρης στο ξεκίνημα του αγώνα και με εφαλτήριο την άμυνα του προηγήθηκε με 10-2 (στο 3′) με τον Μπένσον να έχει 3 πόντους και 2 πόντους, ενώ ο Φλιώνης 4. Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη παρά τα λάθη τους στην επίθεση, κράτησαν διαφορά “ασφαλείας” από την Βόννη (15-8 στο 7′). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά με τους Γερμανούς να “τρέχουν” σερί 8-3 και να μειώνουν σε 18-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης κρατούσε το προβάδισμα με “όπλο” την άμυνα του και με σερί 9-2 ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά στο σκορ στους 9 πόντους (27-18 στο 14′) με καλάθι του Φλιώνη. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με την σειρά τους και κατάφεραν να μειώσουν στους 2 (27-25 στο 17′) με ένα σερί 8-0, με τους γηπεδούχους να χάνουν την συγκέντρωση τους. Πάντως 2/2 εύστοχα συνεχόμενα τρίποντα του Άρη έκαναν το σκορ 33-25 (στο 18′), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 39-29.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Χρηστίδη να πετυχαίνει 4 προσωπικούς πόντους και να να ανεβάζει για πρώτη φορά την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (43-30 στο 22′). Με ένα εντυπωσιακό σερί 13-2 η Βόννη μείωσε σε 45-43 (στο 25′), με τον Μέιο πρωταγωνιστή, καθώς έφτασε τους 9 πόντους. Μάλιστα οι Γερμανοί δεν σταμάτησαν εκεί και πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 51-49 (στο 27′) έχοντας σερί 21-6! Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε με 53-53.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του ντέρμπι στην Θεσσαλονίκη, οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη με τον Πετγουέι να “δένει” την άμυνα πήραν… κεφάλι στο σκορ με 56-55 (στο 32′). Στο 35ο λεπτό του αγώνα οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν συνεχόμενες, με την Βόννη όμως να προηγείται με 62-58 και να γίνεται φαβορί για την νίκη. Στα τελευταία 4′ λεπτά του αγώνα οι Γερμανοί ήταν μπροστά με 65-62, όμως ο Άρης δεν παρατούσε το παιχνίδι.

Με τον Γκαμπλ να φτάνει τους 20 πόντους έπειτα από 2/4 βολές και με τον Άρη να σκοράρει με τον Βασιλόπουλο το σκορ διαμορφώθηκε σε 67-64 2 λεπτά πριν το φινάλε. Στα 58” όλα τελείωσαν με καλάθι του Τζούρισιτς που έκανε το σκορ 71-65, με τον Άρη να μην βρίσκει λύσεις στην επίθεση. Τελικό σκορ 75-69 υπέρ της Βόννης, που πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο φετινό Basketball Champions League.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκαμπλ δημιούργησε προβλήματα στον Άρη από την αρχή και έκανε την διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας 20 πόντους και 8 ριμπάουντ. Επίσης εξαιρετικός ήταν και ο Μέιο με 17 πόντους και 4 ασίστ.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο ημίχρονο που οι Γερμανοί πίεσαν σε όλο το γήπεδο με αποτέλεσμα ο Άρης να κάνει πολλά λάθη στο μισό γήπεδο και στις επαναφορές. Ακόμα αυτή η τακτική λειτούργησε και στο γεγονός ότι οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πετύχουν εύκολους πόντους. Ο Άρης δεν βρήκε “αντίδοτο” σε αυτή την επιλογή των Γερμανών και ηττήθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 39-29, 53-53, 69-75