ΠΑΟΚ: Καταστροφική τρίτη περίοδος, ήττα και στη Γαλλία από Σαλόν

2017-10-31T22:11:03+00:00 2017-10-31T22:43:56+00:00.

31/Oct/17 22:11

BASKET LEAGUE / ԑɊK`ARIES BC - Ёϊ (EUROKINISSI/ȁ́ӇӠʁˋɁсө

Πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο, αλλά πολύ κακός στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ, ηττήθηκε στη Γαλλία από την Σαλόν (75-61) και έπεσε στο 1-3 στον Β’ όμιλο του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου θέλησε να δώσει συνέχεια στη νίκη που πέτυχε την προηγούμενη αγωνιστική επί της Κάπο Ντ’ Ορλάντο, ωστόσο η πολύ κακή εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου η Σαλόν (η οποία είναι προτελευταία με ρεκόρ μόλις 1-6 στη γαλλική λίγκα) έτρεξε επιμέρους 24-8, κόστισε την τρίτη ήττα σε τέσσερις αγωνιστικές στον όμιλο και πλέον… τρέχει για τη μάχη της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Εξέλιξη αγώνα

Ο ΠΑΟΚ επιζήτησε το καλό ξεκίνημα ώστε να πάρει τα ηνία κυρίως ψυχολογικά και το κατάφερε με τον Ντίλαρντ (8-15, 5′), με τους γηπεδούχους να κλείνουν την ψαλίδα (1717, 11′).

Ενα σερί 7-0 από Μαργαρίτη και Κρουμπάλι, που προήλθε από την αποτελεσματική άμυνα έδωσε εκ νέου +7 στην ομάδα του Παπαθεοδώρου (24-31, 15′), που έφτασε και στο +8 (28-36, 18′), πριν ο Ντόρσεϊ διαμορφώσει το 36-41 της ανάπαυλας.

Η τρίτη περίοδος όμως ήταν καταστροφική για την ελληνική ομάδα, αφού μετά το 42-43 (22′) έχασε την επαφή με το σκορ, δεχόμενη επί μέρους 18-6 ως το 60-49 του 30′.

Πλέον ο ΠΑΟΚ ήταν αναγκασμένος να κυνηγά να καλύψει διψήφια διαφορά (67-56, 35′), την οποία έριξε στους οκτώ (67-59, 36′), όμως δέχτηκε καθοριστικό 5-0 (72-59, 39′) που έσβησε τις όποιες ελπίδες για κάτι καλό στο “Colisee”, με την Σαλόν να παίρνει τη νίκη ανεβαίνοντας στο 2-2, αφήνοντας αντίστοιχα τον “δικέφαλο” στο 1-3.

Η Σαλόν στηρίχθηκε στο δίδυμο Καμαρά και Ν’ Ζουλιέ (13π. έκαστος) ώστε να υποτάξει τον ΠΑΟΚ και να συνεχίσει νικηφόρα στο BCL, με Κρουμπάλι και Μαργαρίτη να ξεχωρίζουν αλλά να μην φτάνουν για την ελληνική ομάδα.

Που κρίθηκε

Η τρίτη περίοδος ήταν αυτή που έκρινε ουσιαστικά το νικητή, με την Σαλόν να κυριαρχεί και να έχει επιμέρους 24-8 σε αυτό το διάστημα ώστε να εδραιώσει διψήφια διαφορά και να έχει το πάνω χέρι ως το τέλος.

Δεκάλεπτα: 14-17, 36-41, 60-49, 75-61.