Basketball Champions League: Νίκησε και περιμένει Άρη η Μπεσίκτας, ήττες για Αβελίνο-Εστουντιάντες (video)

2017-10-31T23:07:17+00:00 2017-10-31T23:07:17+00:00.

31/Oct/17 23:07

Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος της 4ης αγωνιστικής του Basketball Champions League με την Μπεσίκτας να παίρνει σημαντικό διπλό, ενώ η Εστουντιάντες γνώρισε ήττα “σοκ” στην έδρα της.

Η Μπεσίκτας πέρασε από την έδρα της Νίμπουρκ με 70-64 χάρη στην εξαιρετική τρίτη της περίοδο όπου “έτρεξε” συνολικό σερί 24-10. Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Στρόμπερι με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Ουίμς που έκανε double double με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Να πούμε ότι η τούρκικη ομάδα υποδέχεται στην επόμενη αγωνιστική τον Άρη (8/11).

Στο ματς που διεξήχθη στην Πολωνία η Ζιελόνα Γκόρα “υπέταξε” την Αβενίλο με 90-79, πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση στο δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο σε ένα αποτέλεσμα που “βόλεψε” τον Άρη. Σημαντικό στοιχείο του ματς ότι οι γηπεδούχοι σούταραν με 48% έξω από τα 6,75.

Σε ματς για τον όμιλο της ΑΕΚ, η Πετρόλ Ολιμπίγια πήρε ένα τεράστιο διπλό στην Ισπανία, κόντρα στην Εστουντιάντες με 81-75 και διατηρεί ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση. Οι “δράστες” του διπλού ήταν ο Όλιβερ και ο Μόργκαν που σημείωσαν από 17 πόντους.