Έστω και έτσι… η ΑΕΚ κέρδισε τη Ρόσα Ράντομ

2017-11-01T20:33:14+00:00 2017-11-01T21:04:24+00:00.

Giannis Askounis

01/Nov/17 20:33

Χρειάστηκε παράταση, αλλά η ΑΕΚ επικράτησε της Ρόσα Ράντομ με 96-92 (78-78 κ.α.) στο ΟΑΚΑ σε ματς της 4ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League.

Η Ένωση δεν έπεισε με την απόδοσή της κόντρα στην πολωνική ομάδα, αλλά εν τέλει πήρε τη νίκη και ανέβηκε στο 2-2 ρίχνοντας στο 0-4 τους αντιπάλους. Με το θετικό αποτέλεσμα διατήρησε ελπίδες για καλό πλασάρισμα στο γκρουπ, αρκεί να παρουσιαστεί περισσότερο συγκεντρωμένη στα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης της FIBA, κυρίως στις εντός έδρας αναμετρήσεις με θεωρητικά υποδεέστερους αντιπάλους.

Εξέλιξη Αγώνα
Η κάκιστη παρουσία των παικτών του Σωτήρη Μανωλόπουλου στο πρώτο ημίχρονο επέτρεψε στους μαχητικούς Πολωνούς να δημιουργήσουν διαφορά 11 πόντων στη δεύτερη περίοδο, όταν προηγήθηκαν με 29-18. Στο τρίτο 10άλεπτο, η ΑΕΚ λειτούργησε πιο ομαδικά στην επίθεση και ισοφάρισε σε 47-47, πριν μείνει εκ νέου πίσω με διψήφια διαφορά με τη Ρόσα να ξεφεύγει με 59-49.

Η ανατροπή ήλθε στην τέταρτη περίοδο με τους γηπεδούχους να φθάνουν στο +5 χάρη σε σερί 11-0, που διαμόρφωσε υπέρ τους 68-63. Ωστόσο, ο πολωνικός σύλλογος δεν τα παράτησε.

Από τη μία, ο περσινός γκαρντ του Λαυρίου, Κέβιν Πάντερ, ευστόχησε σε απίθανα σουτ και συμπλήρωσε 23 πόντους, ενώ ο Ίγκορ Ζάιτσεβ έφθασε στους 21 πόντους πριν χρεωθεί με πέμπτο φάουλ και αποβληθεί. Με τη σειρά του, ο Ράιαν Χάροου (15 π.) έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 78-76 στο τελευταίο λεπτό, πριν ισοφαρίσει ο Δημήτρης Μαυροειδής (10 π.) υποχρεώνοντας τη διεξαγωγή έξτρα πεντάλεπτου.

Στη συνέχεια “ανέλαβαν” οι Μάικ Γκριν (15 π.), Γιαννούλης Λαρεντζάκης (13 π.) και Μάνι Χάρις, οι οποίοι με καθοριστικά καλάθια στην παράταση έγειραν από νωρίς την πλάστιγγα στην πλευρά του “δικέφαλου”. Βοήθησαν και οι τέσσερις αποβολές παικτών του πολωνικού συλλόγου λόγω φάουλ, ώστε να εξασφαλίσει το θετικό αποτέλεσμα η ελληνική ομάδα.

Παίκτης-Κλειδί
Με έξι τρίποντα έφθασε στους 18 πόντους ο Ντούσαν Σάκοτα, αλλά 18 πόντους “έγραψε” επίσης ο Μάνι Χάρις με το τελευταίο καλάθι του να είναι εκείνο που… τελείωσε τη Ρόσα στην παράταση. Επίσης, ο 28άχρονος Αμερικανός γκαρντ μάζεψε 13 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ σε 33:25.

Πού κρίθηκε:
Με βάση την αξία των παικτών της, η ΑΕΚ θα μπορούσε σίγουρα να κερδίσει ευκολότερα το παιχνίδι της Τετάρτης (1/11). Τα… χρειάστηκε πραγματικά, αλλά εν τέλει φάνηκε η ποιοτική διαφορά των δύο ομάδων με τους παίκτες του 47χρονου Μανωλόπουλου να βρίσκουν τα ψυχικά αποθέματα για τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 13-20, 36-43, 53-61, 78-78, 96-92 (παρ.).
Διαιτητές: Σαχίν (Ιταλία), Βιτκάουσκας (Λιθουανία) και Μάριτσιτς (Σερβία).