Άρης: Ντίμπλερ και τρίποντα τον “εκτέλεσαν” στην Τουρκία

2017-11-07T19:42:00+00:00 2017-11-07T19:42:00+00:00.

07/Nov/17 19:42

Ο Άρης δεν μπόρεσε να πετύχει νίκη για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική στο Basketball Champions League, χάνοντας καθαρά από την Μπεσίκτας στην Πόλη με 83-61.

Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη πάλεψε για μεγάλο διάστημα απέναντι σε μία πληρέστερη ομάδα, αλλά η αδυναμία του να μαρκάρει μακριά ή αν θέλετε η φοβερή ευστοχία του Τζον Ντίμπλερ και των συμπαικτών του έξω από τη γραμμή, δεν άφησαν κανένα περιθώριο για να διεκδικήσει την τρίτη του νίκη (2-3). Η Μπεσίκτας έφτασε στο 4-1 και κρατάει την πρώτη θέση στον όμιλο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Άρης ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα (δύο ο Αθηναίου), 1/1 δίποντο και προηγήθηκε με 11-7, σε ένα μάλλον «ξένο» για αυτόν καλό επιθετικό παιχνίδι, αιφνιδιάζοντας όμως την Μπεσίκτας. Παρότι η τουρκική ομάδα απάντησε γρήγορα (12-11) ο Άρης βρήκε πόντους και από τον Κιθ Μπένσον (6π.) και με σερί 11-0 δημιούργησε τη μεγαλύτερη διαφορά (22-12) στο 9’, με το δεκάλεπτο να κλείνει με 22-15 (Ντίμπλερ 8π.).

Οι Αμερικανοί του Άρη (πλην Μπένσον) που ήρθαν από τον πάγκο δεν ανταποκρίθηκαν καλά και η Μπεσίκτας με τον Ερλ Κλαρκ για πρώτη φορά φέτος στο παρκέ, πέρασε μπροστά με 27-26 (15’). Αντίθετα με τους ξένους του Παναγιώτη Γιαννάκη, οι αντίστοιχοι των γηπεδούχων ήταν καθοριστικοί. Εκτός από τον Κλαρκ και τον Ντίμπλερ, ήταν αποδοτικός και ο Μποάτραϊτ αλλά και ο πρώην «ερυθρόλευκος», Ντι Τζέι Στρόμπερι με 34/40 πόντους από τους Αμερικανούς (40-33) στο ημίχρονο…

Η άμυνα του Άρη “συνήλθε” μετά το κακό δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά οι “καυτές” στιγμές της πρώτης περιόδου στην επίθεση είχαν παρέλθει παρά τους 11 πόντους του Αθηναίου και τους δέκα του Μπένσον. Η Μπεσίκτας με τον Τζον Ντίμπλερ να “βομβαρδίζει” από τις αγαπημένες του θέσεις έξω από τα 6.75 (4/5 και 16π.) κατάφερε να ανοίξει το σκορ, ξέφυγε με 55-42 και ουσιαστικά πήρε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε καλά για τον Άρη με τον Μπελ και τον Βασιλόπουλο να ευστοχούν σε δύο τρίποντα, μειώνοντας σε 65-56 στο 33′. Ήταν όμως μόνο μία αναλαμπή. Ο θετικότατος Στρόμπερι βρήκε πάλι το στόχο (13π., 3/6) και το τρίποντο κρεσέντο της Μπεσίκτας συνεχίστηκε φτάνοντας στο 78-59 με 14/27 στο 36! Εκεί όλα κρίθηκαν αφού δεν υπήρχαν ούτε τα χρονικά ούτε τα αγωνιστικά περιθώρια να γυρίσει ο ματς.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Τζον Ντίμπλερ “σκότωσε” τον Άρη με το μεγάλο του “όπλο”, το τρίποντο. Ο λευκός Αμερικανός γκαρντ κράτησε την ομάδα του ζωντανή όταν οι παίκτες του Γιαννάκη πατούσαν καλύτερα στο παρκέ, αλλά ήταν και αρωγός στην αντεπίθεση της Μπεσίκτας που της έδωσε τη νίκη.

Που κρίθηκε:

Ο Άρης δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα των 10 πόντων από την πρώτη περίοδο. Δεν ανταποκρίθηκαν οι Αμερικανοί του όταν χρειάστηκε, έχασε το ρυθμό του στην επίθεση και η Μπεσίκτας διαθέτοντας περισσότερες λύσεις και παροιμιώδη ευστοχία από μακριά πήρε εύκολα τελικά αυτό που ήθελε.

Δεκάλεπτα : 15-22, 25-11, 20-14, 23-14