Ένας άλλοτε “πράσινος” σκότωσε την ΑΕΚ στο φινάλε!

2017-11-07T22:19:37+00:00 2017-11-07T22:23:38+00:00.

07/Nov/17 22:19

Η ΑΕΚ γνώρισε την 3η της ήττα στο Basketball Champions League, αυτή την φορά από την Στρασμπούργκ στην Γαλλία με 80-78 και οι νικητές είχαν για πρωταγωνιστές δύο παλιούς παίκτες του Παναθηναϊκού τους Ζακ Ράιτ και Ντέιβιντ Λόγκαν!

Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου έδειξαν ότι ήταν κουρασμένοι από τον ημιτελικό Κυπέλλου, αλλά και χωρίς μεγάλη συγκέντρωση στο παιχνίδι τους και με πολλά προβλήματα στην επίθεση και στο τρανζίσιον. Βέβαια το πάλεψαν σε όλη την διάρκεια, αλλά στο τέλος δεν τα κατάφεραν.

Πλέον η Στρασμπούργκ ξεπέρασε στην βαθμολογία την ΑΕΚ με ρεκόρ 3-2, ενώ η ελληνική ομάδα υποχώρησε στο 2-3.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού

Ένα προσωπικό show του Ζακ Ράιτ είχε το παιχνίδι στο ξεκίνημα του, καθώς ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού σκόραρε γρήγορα 6 πόντους (8-4 στο 4′). Η ΑΕΚ όμως αντέδρασε με τον Λαρεντζάκη να πετυχαίνει 5 συνεχόμενους πόντους (9-8), αλλά ο Σο με τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Γάλλους (12-8 στο 5′). Η Στρασμπούργκ αύξησε την διαφορά στο +8 (17-9 στο 7′), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 19-11.

Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Βενσάν Κολέ μπήκαν και πάλι δυνατά και με 2/2 τρίποντα του Σι ανέβασαν την διαφορά στο +12 (25-13 στο 12′). Η διαφορά παρέμενε πάνω από τους 10 πόντους (27-17 στο 14′), με την ΑΕΚ να έχει πρόβλημα και στις δύο πλευρές του παρκέ, αλλά κυρίως στην επίθεση της. Με ένα ακόμα καλάθι του Ράιτ η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 13 πόντους (34-21 στο 17′) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ στο -10 (39-29).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μην επιτρέπουν στην ΑΕΚ να μειώσει και την διαφορά να παραμένει σταθερά πάνω από τους 10 πόντους (46-33 στο 24′) και το παιχνίδι να γίνεται πολύ δύσκολο πλέον για την ελληνική ομάδα. Η διαφορά έφτασε και τους 16 πόντους (53-37), 3 λεπτά πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου, η οποία τελικά έληξε με την ΑΕΚ στο -10 (57-47).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Γάλλοι ήταν το φαβορί για την νίκη, όμως στο 32ο λεπτό ο Γκριν με τρίποντο μείωσε στους 8 πόντους και σε 62-54. Ο Μπίλαν με καλάθι στον αιφνιδιασμό έφτασε τους 12 πόντους και ανέβασε ξανά την διαφορά στο +11 (65-54 στο 33′). Μετά το τάιμ άουτ του Σωτήρη Μανωλόπουλου, μία άλλη ΑΕΚ εμφανίστηκε στο παρκέ και με 9-0 σερί και 3/3 τρίποντα από Σάκοτα (2) και Γκριν το σκορ έγινε 65-63 (στο 35′).

Το σερί δεν σταμάτησε εκεί, καθώς ο Σάκοτα με 3/3 προσωπικά τρίποντα έβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με 66-65! Στα τελευταία 3 λεπτά, ο Ράιτ με 2/2 βολές, ο Χάρις με 1/2 και ο Λελούπ με τρίποντο έκαναν το σκορ 73-69 και η Στρασμπούργκ πάλι είχε το πάνω χέρι για την νίκη. Με τρίποντο του Γκριν η ελληνική ομάδα μείωσε στο 38ο λεπτό σε 73-72 και έβαλε “φωτιά” στο ματς. Στο τελευταίο λεπτό ο Σάκοτα και πάλι ισοφάρισε σε 74-74, αλλά ο Ράιτ έκανε το σκορ 76-74.

Στα 38 δευτερόλεπτα ο Γκριν με 1/2 βολές μείωσε σε 76-75 και στα 19′ πριν το τέλος ο Λόγκαν με λέι απ έγραψε το 78-75. Η ΑΕΚ ισοφάρισε και πάλι με τρίποντο του Σάκοτα σε 78-78, αλλά ένα καλάθι και φάουλ του Ράιτ στα 2 δευτερόλεπτα χάρισε την νίκη στους γηπεδούχους με 80-78!

Παίκτης-κλειδί: Ο Ζακ Ράιτ με 26 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Ντέιβιντ Λόγκαν με 20 πόντους και 4 ασίστ έκαναν την διαφορά για την Στρασμπούργκ στο αποψινό παιχνίδι.

Που κρίθηκε: Στα πρώτα τρία δεκάλεπτα οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι και συνεχόμενες διαφορές πάνω από 10 πόντους, κάτι που στοίχισε στην ΑΕΚ στο φινάλε καθώς στο σημείο που πραγματοποίησε την ανατροπή έμεινε από δυνάμεις, κάτι που φάνηκε στις βολές, αλλά και στην άμυνα της. Φυσικά και μεγάλο κομμάτι του ματς κρίθηκε στο καλάθι του Ράιτ στα 2′ πριν το φινάλε που έγραψε το τελικό 80-78.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 39-29, 57-47, 80-78

Διαιτητές: Γιεσεβίτσιους (Λιθ.), Καλατράβα (Ισπ.), Κρέγιτς (Σλοβ.)