Το πάλεψε μέχρι το τέλος ο ΠΑΟΚ (vids)

2017-11-08T20:25:55+00:00 2017-11-08T20:46:30+00:00.

Giannis Askounis

08/Nov/17 20:25

Στο 1-4 όσον αφορά την πορεία του στη φάση των ομίλων του Basketball Champions League μετά την ήττα με 79-74 από την Τενερίφη στο “PAOK Sports Arena”.

Οι Θεσσαλονικείς “πληγώθηκαν” σε σημαντικό βαθμό από τα γρήγορα φάουλ του Λίνου Χρυσικόπουλου, ο οποίος χρεώθηκε με 3 από τα μέσα της πρώτης περιόδου και αρκέστηκε σε παρουσία 10:01 και 7 πόντους. Επίσης, ο Βαγγέλης Μαργαρίτης (8 π., 16:59) αποβλήθηκε με 5ο φάουλ στο ξεκίνημα του τελευταίου 10αλέπτου.

Παρά τα προβλήματα, οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με 73-72 στο τελευταίο λεπτό χάρη σε απίστευτο τρίποντο του Απόλλωνα Τσόχλα (13 π., 2/3 δ., 3/7 τρ., 5 ασ., 2 κλεψ.). Στη συνέχεια, όμως, ο Δημήτρης Κατσίβελης (16 π., 7/9 δ., 2/6 β., 4 ασ., 1 ρ.) υπέπεσε σε λάθος και αστόχησε σε βολή, ατυχίες που επέτρεψαν στους κατόχους του BCL να πάρουν τη νίκη στη Θεσσαλονίκη.

Εξέλιξη αγώνα
Κυρίως χάρη στα 4/5 τρίποντά τους, οι Ισπανοί ξέφυγαν με διαφορά 9 πόντων στην πρώτη περίοδο. Με buzzer-beater του 34άχρονου Τσόχλα στο τέλος του 10αλέπτου μείωσε ο “δικέφαλος” σε 23-17.

Στο δεύτερο 10άλεπτο, η Τενερίφη βρέθηκε στο +12, αλλά ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 38-34 χάρη σε επιμέρους σκορ 10-2. Ωστόσο, το συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν ανοδικά στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώνοντας την περιφερειακή άμυνά τους. Ισοφάρισαν σε 46-46, αλλά δεν μπόρεσαν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Άλλωστε, οι πρωταθλητές της διοργάνωσης της FIBA βρήκαν τις λύσεις, όποτε τις χρειάστηκαν, με τον αρχηγό τους, Νίκολας Ρισότι, να αναλαμβάνει τον ρόλο του… εκτελεστή και να τελειώνει την τρίτη περίοδο με 18 πόντους.

Στην τελευταία περίοδο ήλθε η ανατροπή, αλλά αποδείχθηκε προσωρινή. Μετά το τρίποντο του Τσόχλα, o 31άχρονος Ρισότι ξανάβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 74-73 και ο 26άχρονος Κατσίβελης εξελίχθηκε σε μοιραίος για τον ΠΑΟΚ γλιστρώντας στο παρκέ και αστοχώντας σε βολή. Ακολούθησε και ο Τιμ Αμπρομάιτις με επιθετικό ριμπάουντ έπειτα από άστοχη βολή και δύο εύστοχες προσπάθειές του από τη “γραμμή της φιλανθρωπίας”, που έγειραν οριστικά και αμετάκλητα την πλάστιγγα στην πλευρά της Τενερίφης.

Παίκτης-κλειδί
Ο Μάικ Τόμπι ξεχώρισε για τους Ισπανούς στο πρώτο 20άλεπτο με 12 πόντους, αλλά σημείωσε μόλις 3 στο δεύτερο. Ο Ρισότι, όμως, πήρε πάνω του πολλές κρίσιμες επιθέσεις και ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 22 πόντους (3/6 δ., 3/4 β., 7/10 β.), 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ διασφαλίζοντας την άνοδο των κατόχων του τίτλου του BCL στο 4-1.

Πού κρίθηκε;
Οι δύο πρώτες προσπάθειες του ΠΑΟΚ για ανατροπή των δεδομένων σταμάτησαν με αντιαθλητικό φάουλ του Τσόχλα στην 3η περίοδο και με τεχνική ποινή στον 42άχρονο Παπαθεοδώρου στην 4η. Εν τέλει, πάντως, οι Θεσσαλονικείς το γύρισαν πριν “πληρώσουν” τις δύο άτυχες στιγμές του Κατσίβελη.

Δεκάλεπτα:17-23, 36-42, 57-61, 74-79.
Διαιτητές: Γκλίσιτς, Χορόσοβ, Ομπράντοβιτς.