Άρης: Σπουδαία ανατροπή και νίκη δια χειρός… Βασιλόπουλου και Μπελ!

2017-11-14T20:07:17+00:00 2017-11-14T20:12:49+00:00.

14/Nov/17 20:07

Μεγάλη νίκη με τρομερή ανατροπή πέτυχε ο Άρης κόντρα στην Αβελίνο νικώντας την στο φινάλε με 59-58, έχοντας σε σπουδαίο βράδυ τους Βασιλόπουλο-Μπελ!

Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη δεν βρέθηκαν σε καλό βράδυ, αλλά η άμυνα τους και η προσωπικότητα των Βασιλόπουλου, Αθηναίου και Μπελ τους χάρισε μία σπουδαία νίκη, που του δίνει “ανάσα” στην ευρωπαϊκή τους πορεία. Πλέον ο Άρης έφτασε την Αβελίνο στην βαθμολογία του ομίλου με ρεκόρ 3-3.

Η εξέλιξη του αγώνα

“Κρύες” μπήκαν οι δύο ομάδες στο παρκέ του Nick Galis Hall, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μικρό προβάδισμα με 6-4 (στο 4′). Με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο να έχει 8 προσωπικούς πόντους ο Άρης κατάφερε να ισοφαρίσει σε 12-12 (στο 8′), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ να μην αλλάζει.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχιζε να είναι ισορροπημένο, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και η Αβελίνο είχε ένα μικρό προβάδισμα (16-14 στο 13′), λόγω της αστοχίας του Άρη. Ο Πετγουέι και ο Μπελ με προσωπικά καλάθια έδωσαν στους γηπεδούχους το πρώτο τους προβάδισμα στο ματς με 20-17 (στο 16′). Oι “κίτρινοι” είχαν το πάνω χέρι με 25-24 (στο 18′) και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 27-25 υπέρ των Ιταλών.

Το δεύτερο μέρος στην Θεσσαλονίκη, ξεκίνησε με τους Ιταλούς να τρέχουν σερί 8-3 και να παίρνουν για πρώτη φορά διαφορά της τάξης των 7 πόντων (35-28 στο 23′). 5′ λεπτά πριν το φινάλε του τρίτου δεκάλεπτου ο Ριτς με off balance σουτ έκανε το σκορ 39-30, αλλά ο Μπελ με ένα ακόμα τρίποντο μείωσε σε 39-33. Με λέι απ του Αθηναίου οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 41-37 (στο 28′) και τελικά η τρίτη περίοδος έληξε με 44-39.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι δύο αντίπαλες ομάδες ήταν άστοχες και νευρικές, με τον Άρη να μειώνει στο 33ο λεπτό σε 45-40. Οι Ιταλοί κρατούσαν ένα σταθερό προβάδισμα 7 πόντων (51-44 στο 34′), αλλά ο Άρης είχε σφυγμό στο ματς. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι (51-49) 4 λεπτά πριν τέλος βάζοντας “φωτιά” στον αγώνα.

Στα τελευταία 3 λεπτά το ντέρμπι καλά κρατούσε με την Αβελίνο να κρατάει το προβάδισμα με 55-52, αλλά ο Βον με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε σε 55-55. Με 1:30 να απομένουν για το φινάλε ο Βασιλόπουλος με ένα ακόμα καλάθι έβαλε μετά από ώρα μπροστά στο σκορ τον Άρη με 57-55, αλλά ο Εντιαγέ μείωσε σε 57-56 με 1/2 βολές (στα 45′). Ο Γιάννης Αθηναίου με ένα σπουδαίο καλάθι στα 15′ δευτερόλεπτα έκανε το σκορ 59-56 και “κλείδωσε” την νίκη για τον Άρη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βασιλόπουλους με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Μπελ με 16 πόντους έκαναν την διαφορά για τον Άρη.

Που κρίθηκε: Στην εξαιρετική άμυνα του Άρη στην τέταρτη περίοδο όπου και δέχθηκε μόλις 12 πόντους και στα μεγάλα σουτ των Βασιλόπουλου και Αθηναίου στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 25-27, 39-44, 59-56