Έχασε ο ΠΑΟΚ στην Κλαϊπέντα, χτύπησε ο Μαργαρίτης (vids)

2017-11-15T19:49:02+00:00 2017-11-15T20:23:34+00:00.

Giannis Askounis

15/Nov/17 19:49

Ο ΠΑΟΚ απώλεσε εξ αρχής την επαφή με το σκορ και γνώρισε την ήττα με 82-69 από τη Νεπτούνας σε ματς της 6ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League,

Οι Θεσσαλονικείς ταλαιπωρήθηκαν ταξιδεύοντας στην Κλαϊπέντα με ακύρωση πτήσης τους, γεγονός που ανέτρεψε τα αρχικά πλάνα τους. Αντίστοιχο… Γολγοθά πέρασαν οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου στο παρκέ κόντρα στη Νεπτούνας, που ανέβηκε εύκολα στο 5-1 όσον αφορά την πορεία της στο BCL και έριξε στο 1-5 τον “δικέφαλο”.

Πέρα από το νέο αρνητικό αποτέλεσμα, ο Βαγγέλης Μαργαρίτης αποχώρησε με 3 πόντους (1/5 δ., 1/2 β.) σε 9:32 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ υπέστη τραυματισμό στον αριστερό αντίχειρα. Έγιναν ήδη τα πρώτα ιατρικά τεστ, αλλά η σοβαρότητα του προβλήματος θα καθοριστεί μετά την επιστροφή της αποστολής στη Θεσσαλονίκη.

Επίσης, στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού χτύπησε στον καρπό του δεξιού χεριού ο Λάκι Τζόουνς (7 π., 4 ρ., 28:44).

Εξέλιξη αγώνα
Με επιμέρους σκορ 25-2, οι Λιθουανοί ξέφυγαν με 25-4 πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 10άλεπτο. Στη συνέχεια έφθασαν μέχρι το +25. Αν και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά στους 10 πόντους,τέσσερα λεπτά πριν από το πέρας του παιχνιδιού, δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τη Νεπτούνας.

Παίκτης-Κλειδί
Το δεύτερο τριπλ-νταμπλ στην ιστορία του BCL πέτυχε ο Άρνας Μπουτκεβίτσιους. Δεν ήταν απλώς ο κορυφαίος του αγώνα με 42 ράνκινγκ, αλλά έθεσε υποψηφιότητα για τον τίτλο του MVP της αγωνιστικής. Σε 34:23, o 25άχρονος Λιθουανός “έγραψε” 6/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/4 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 μπλοκ!

Πού κρίθηκε;
Η μείωση της διαφοράς στο δεύτερο μισό του τελευταίου 10άλεπτου δεν άλλαξε με ουσιαστικό τρόπο την εικόνα του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν διαφορά ασφαλείας από την πρώτη περίοδο εκμεταλλευόμενοι την κάκιστη παρουσία του ΠΑΟΚ και δεν “αγχώθηκαν” μέχρι να τελειώσει το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 29-9, 51-32, 68-50, 82-69.
Διαιτητές: Σαχίν (Ιταλία), Κοζλόβσκις (Λετονία), Λούτσις (Λετονία).