“Λύγισε” και ηττήθηκε στο φινάλε ο Άρης!

2017-12-05T22:22:04+00:00 2017-12-05T22:26:01+00:00.

05/Dec/17 22:22

Την ήττα στο φινάλε από την Οστάνδη με 69-67 γνώρισε ο Άρης στο Βέλγιο και πλέον ισοβαθμεί με την αποψινή του αντίπαλο στην βαθμολογία του τέταρτου ομίλου, του Basketball Champions League!

Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη ήταν καλοί αμυντικά σε μεγάλο μέρος του αγώνα, αλλά “πλήρωσαν” την αστοχία τους στην επίθεση και κυρίως στις κρίσιμες στιγμές του αγώνα.

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με ρεκόρ 3-4 στην μέση του τέταρτου ομίλου της διοργάνωσης.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με πρόβλημα στην άμυνα, αλλά και λάθη στην επίθεση ξεκίνησε ο Άρης στο Βέλγιο, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Οστάνδη και προηγήθηκε με 9-6 (στο 4′). Οι “κίτρινοι” απάντησαν με σερί 7-0 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς με 13-9 (στο 6’0, με τον Μπένσον να έχει 6 πόντους. Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη διατήρησαν το προβάδισμα τους (16-11 στο 8′) και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +1 (20-19).

Στην δεύτερη περίοδο, ο αγώνας συνέχισε να είναι ντέρμπι, αλλά με τον Άρη μπροστά στο σκορ με 26-24 (στο 13′), παίζοντας καλό μπάσκετ παρά τις απουσίες που είχε. Οι γηπεδούχοι με 7-0 σερί πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ με 31-26 (στο 16′), ενώ στο 18ο λεπτό η Οστάνδη αύξησε το σερί της στο 12-0 και η διαφορά πήγε στους 10 πόντους (36-26) για πρώτη φορά. Το πρώτο μέρος τελικά ολοκληρώθηκε με 38-32.

“Πάλεψε” ο Άρης, αλλά ηττήθηκε στο φινάλε

Το δεύτερο ημίχρονο στο Βέλγιο, ξεκίνησε με την διαφορά να είναι παγιωμένη στους 6 πόντους για τους Βέλγους (43-37 στο 24′) και τον Άρη να μην έχει επιθετικά ρυθμό. Η διαφορά έφτασε και τους 11 πόντους (48-37 στο 25′), ενώ οι “κίτρινοι” μείωσαν γρήγορα με 7-0 σερί σε 48-44, μπαίνοντας ξανά στην διεκδίκηση του ματς. Μάλιστα ο Άρης προηγήθηκε και με 53-52 με το σερί να φτάνει το 16-4 (!), ενώ η τρίτη περίοδος έληξε με 53-53.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, ο Άρης δεν μπήκε δυνατά και η Οστάνδη προηγήθηκε με 60-53, περίπου 7 λεπτά πριν την λήξη. 5′ λεπτά πριν το φινάλε οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 63-56 και πλέον ήταν το μεγάλο φαβορί για την νίκη. Στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα ο Άρης βρισκόταν πίσω στο σκορ με 63-60, αλλά όλα ήταν ανοιχτά για την τελική έκβαση του νικητή.

Με τρίποντο του Μποχωρίδη ο Άρης στα 59 δευτερόλεπτα μείωσε σε 66-65 και έβαλε “φωτιά” στο ματς. ‘Ενα λάθος των Βασιλόπουλου-Αθηναίου στα 18 δευτερόλεπτα ουσιαστικά έκρινε το ματς, αφού ο Μπελ και ο Αθηναίου αστόχησαν σε τρίποντα για την ισοφάριση. Τελικό σκορ 69-67 και νίκη για την Οστάνδη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζούρτζεβιτς με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Σαλούμου με 13 πόντους και 4 ασίστ έκαναν την ζημιά στον Άρη.

Που κρίθηκε: Στην αρχή της τέταρτη περιόδου όπου οι Βέλγοι “έτρεξαν” σερί 7-0 και ο Άρης ουσιαστικά δεν μπόρεσε ποτέ να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 38-32, 53-53, 69-67