Γιορκ κι άμυνα έκαναν την… ζημιά στην ΑΕΚ!

2017-12-06T21:53:01+00:00 2017-12-06T22:24:32+00:00.

06/Dec/17 21:53

Την ήττα με 80-73 γνώρισε η ΑΕΚ στην Γερμανία από την Μπαϊρόιτ, πληρώνοντας το κακό πρώτο της ημίχρονο και την άμυνα της που βρέθηκε σε μέτρια βραδιά!

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έκανε την ανατροπή επιστρέφοντας από το -16, αλλά στο τέλος “λύγισε” και πάλι από την άμυνα της.

Πλέον η “ένωση” έχει ρεκόρ 3-4, ενώ οι Γερμανοί την προσπέρασαν με 4-3, μετά το τέλος της 7ης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

Το παιχνίδι

Δεν ξεκίνησε καλά η ΑΕΚ στην Γερμανία, με την Μπαϊρόιτ να προηγείται από νωρίς με 9 πόντους (14-5 στο 4′), με “όπλο” την επίθεση της, ενώ η διαφορά έφτασε και τους 10 πόντους (17-7 στο 5′). Τελικά οι Γερμανοί παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +14 (25-11), με την ΑΕΚ να είναι “εκτός” ματς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να “βομβαρδίζουν” το καλάθι της ΑΕΚ και η διαφορά ανέβηκε στους 16 πόντους (34-18 στο 14′), με τους φιλοξενούμενους να παρουσιάζουν κακή εικόνα. Η “ένωση” μείωσε σε 41-28 στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου να μειώνει σε 44-35, με σερί 17-10.

Επέστρεψε η ΑΕΚ, αλλά ηττήθηκε!

Η τρίτη περίοδος του αγώνα, ξεκίνησε με την ΑΕΚ να παλεύει πλέον για την επιστροφή της στο ματς και είχε μειώσει σε 48-40 (στο 23′). Οι “κιτρινόμαυροι” με ένα σερί 10-2 ισοφάρισαν μετά από πολύ ώρα σε 50-50 (στο 26′) και πλέον το ματς είχε γίνει ντέρμπι. 2 λεπτά πριν το τέλος του δεκάλεπτου η Μπαϊρόιτ προηγείτο με 54-53, ενώ η περίοδος έληξε με την ΑΕΚ πίσω στο σκορ με 5 πόντους (60-55).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτου του ματς, η “ένωση” έχανε με 64-57 περίπου 8 λεπτά πριν την λήξη και η Μπαϊρόιτ ήταν το φαβορί για την νίκη. Η διαφορά ανέβηκε ξανά πάλι πάνω από τους 10 πόντους (68-57 στο 35′), με την ΑΕΚ να είναι σε δύσκολη θέση πλέον.Στο τελευταίο 3λεπτο του ματς, η Μπαϊρόιτ ήταν μπροστά με 11 πόντους (74-63), όμως η ΑΕΚ απάντησε με 2 συνεχόμενα τρίποντα και έδωσε νέο ενδιαφέρον στον αγώνα, μειώνοντας σε 74-69 (στο 38′).

Στα 50 δευτερόλεπτα ο Μάνι Χάρις με 4 συνεχόμενους πόντους μείωσε στο καλάθι (75-73), όμως ένα τρίποντο του Λίνχαρτ (78-73) στα 35 δευτερόλεπτα “κλείδωσε” την νίκη για τους Γερμανούς. Τελικό σκορ 80-73 και νίκη για την Μπαϊρόιτ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιορκ ήταν ο κορυφαίος παίκτης του παρκέ, με 22 πόντους και 2 ριμπάουντ οδηγώντας την Μπαϊρόιτ στην νίκη. Για συμπαραστάτη του είχε τον Αμέιζ με 13 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Μπορεί η ΑΕΚ να κάλυψε την μεγάλη διαφορά που είχαν οι Γερμανοί και να ισοφάρισε, αλλά το σερί 11-4 της Μπαϊρόιτ στο τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν καταδικαστικό για την ελληνική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 44-35, 60-55, 80-73