“Εφιαλτικό” δεύτερο ημίχρονο και ήττα για τον ΠΑΟΚ!

2017-12-13T20:27:38+00:00 2017-12-13T20:30:41+00:00.

13/Dec/17 20:27

ԓLЉύӠˉÊ / Ёϊ - ˏՍ‰ÊӌЏՑÊ / CHAMPIONS LEAGUE / PAOK - LUDWIGSBURG / ́уQɔǓ(i / (֙ԏÑVɁ: MOTION TEAM)

Ένα “τραγικό” επιθετικά δεύτερο ημίχρονο υποχρέωσε τον ΠΑΟΚ, σε “βαριά” εντός έδρας ήττα από την Λούντβιγκσμπουργκ με 83-63!

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ να ήταν πολύ καλός και το παιχνίδι ντέρμπι, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε στο σημείο σε 16 λεπτά να έχει σκοράρει μόλις 7 πόντους και όπως είναι φυσιολογικό, ηττήθηκε εύκολα στο τέλος από την γερμανική ομάδα.

Πλέον η Λούντβιγκσμπουργκ ανέβασε το ρεκόρ της σε 7-1, ενώ ο “Δικέφαλος του Βορρά” έχει ελάχιστες ελπίδες πρόκρισης με ρεκόρ 2-6.

Το παιχνίδι

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην αρχή, με την Λούντβιγκσμπουργκ να προηγείται με 9-8 (στο 6′) και τον ΠΑΟΚ να επιτίθεται κυρίως από την περιφέρεια. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου κατάφερε να ισοφαρίσει σε 15-15 (στο 8), με τον Μαργαρίτη να έχει 7 πόντους, ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με 23-23.

Στην δεύτερη περίοδο, ο αγώνας συνεχίστηκε να είναι ντέρμπι και οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ συνεχώς συνεχώς και με τους “ασπρόμαυρους” να προηγούνται στο 14′ με 31-30. Οι Γερμανοί ισοφάρισαν σε 40-40 (στο 37′), με τον ΠΑΟΚ να έχει πρόβλημα στην άμυνα και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 48-47.

Επιθετικός “εφιάλτης” στο δεύτερο ημίχρονο…

Το δεύτερο ημίχρονο στην “Πυλαία”, ήταν πολύ μέτριο και το παιχνίδι σκληρό, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 50-47 (στο 26′), αφήνοντας τον ΠΑΟΚ περίπου 5 λεπτά χωρίς καλάθι. Η Λούντβιγκσμπουργκ με εκπληκτική άμυνα, συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα στη συνέχεια (58-55 στο 28′), ενώ οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να σκοράρουν καθόλου εύκολα. Εντέλει το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 59-55.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του ματς στην Θεσσαλονίκη, ο “Δικέφαλος” συνέχισε να μην σκοράρει και οι φιλοξενούμενοι αύξησαν στο +8 (63-55 στο 32′) την διαφορά και ήταν φαβορί για την νίκη. Στο 33ο λεπτό ο Έβανς με καλάθι και φάουλ διαμόρφωσε το σκορ σε 66-55 και πλέον τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα για τον ΠΑΟΚ.

Οι Γερμανοί εκμεταλλευόμενοι τα πολλά φάουλ των γηπεδούχων, ανέβασαν την διαφορά στο +17 (72-55 στο 35′) και ουσιαστικά “κλείδωσαν” την νίκη.  Στο τελευταίο δίλεπτο η διαφορά για τους Γερμανούς ήταν στους 18 πόντους (76-58), ενώ το τελικό 83-63 ήταν απόλυτα δίκαιο!

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουόλκαπ σημείωσε 18 πόντους και μαζί με 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν ο παίκτης που επιθετικά έκανε την διαφορά για την ομάδα του, ενώ συμπαραστάτες του στο μπροστινό κομμάτι του παρκέ ήταν ο Έβανς με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Τίμαν με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ,

Που κρίθηκε: Στην τραγική λειτουργία του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο όπου είχε σκοράρει 7 πόντους στην τρίτη περίοδο και στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασε στο σημείο να μην έχει πετύχει πόντο 3 λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 48-47, 55-59 63-83