Καταιγιστικός στην παράταση ο ΠΑΟΚ, θριάμβευσε στην Τουρκία!

2017-12-20T20:02:43+00:00 2017-12-20T20:32:19+00:00.

20/Dec/17 20:02

Ήθελε τη νίκη και την πήρε! Ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε πιο έτοιμος και εύστοχος στην Τουρκία και πήρε την νίκη με 77-65 επί της Γκαζιαντέπ, μετά από 45 λεπτά αγώνα. Αυξημένες οι ελπίδες για πρόκριση της ελληνικής ομάδας.

Πριν το ματς, αμφότερες οι ομάδες βρίσκονταν στο 2-6 του 2ου ομίλου. Μετά το πέρας του, η νικήτρια ανέβηκε στο 3-7 και ελπίζει σε πρόκριση, αν φυσικά η συνέχεια είναι ανάλογη.

Η εξέλιξη: Η αρχή ήταν ιδανική για την ελληνική ομάδα. Από το πρώτο λεπτό, είχαν στα χέρια τους το προβάδισμα και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 19-16 υπέρ τους.

Σχεδόν ανάλογη συνέχεια και στην επόμενη περίοδο, με τους Λίνο Χρυσικόπουλο και Όουεν Κλάσεν να δίνουν την απαραίτητη ώθηση στον ΠΑΟΚ. Αποτέλεσμα η ομάδα τους να πάει στα αποδυτήρια με ισχνό προβάδισμα (30-34).

Αλλαγή ρόλων στο β’ μέρος, αλλά… παράταση!

Η καλή εικόνα της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου έκανε… ένα διάλειμμα στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Τούρκοι ανέβασαν κατακόρυφα την επιθετική τους εικόνα και με επί μέρους σκορ 20-13, έστειλαν το ματς στην τελευταία περίοδο, όντας μπροστά.

Τα 10 εναπομείναντα λεπτά ήταν άλλη υπόθεση, καθώς αμφότερες οι ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και οι εναλλαγές στο σκορ συνεχείς. Ένα τρίποντο-φάουλ του Απόλλωνα Τσόχλα πέντε λεπτά πριν το τέλος έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ με 58-59. Παρόλα αυτά, λάθη και πολλές άστοχες προσπάθειες έφεραν το σκορ ισόπαλο (62-62) και οδηγηθήκαμε στην παράταση, αν και ο Γκος του ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να πάρει το ματς, όμως το σουτ του από τα 8 μέτρα βρήκε σίδερο.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και με Γκος-Χαραλαμπόπουλο ανέκτησαν το προβάδισμα. Βέβαια, και η άμυνά τους ήταν πολύ καλύτερη, με τους γηπεδούχους να… τα ”χάνουν” σε ορισμένες επιθέσεις! Το τρίποντο-μαχαιριά του Ζάρα, ένα λεπτό πριν την λήξη ουσιαστικά έδωσε τους βαθμούς της νίκης στον ΠΑΟΚ!

Που κρίθηκε: Οι ευκαιρίες ήταν πολλές, όμως ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη στην παράταση. Οι 4/4 βολές του Μαργαρίτη και το τρίποντο του Ζάρα, ένα λεπτό πριν το τέλος, πήγαν την διαφορά σε διψήφια διαφορά και κάπου εκεί τελείωσε η υπόθεση ”νίκη”.

Παίκτης-κλειδί: Αν και ο Κλάσεν είχε 10 πόντους, όλοι ήταν στο πρώτο ημίχρονο. Επομένως, οι 12 και 7 των Ζάρα και Τσόχλα αντίστοιχα, ήταν ουσιαστικότεροι. Ακόμα περισσότερο όμως οι 11 των Χαραλαμπόπουλου και Μαργαρίτη.

Ο Ρόμπερτ Κάρτερ τελείωσε το ματς με 17 πόντους, ενώ και οι 11 του Σον Άρμαντ ήταν υπερπολύτιμοι για τους γηεδούχους, αλλά μέχρι εκεί.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 30-34, 50-47, 62-62, 65-77 (παρ.)