”Πάρτι” της ΑΕΚ, με… καλεσμένη την Βενέτσια!

2017-12-20T22:17:42+00:00 2017-12-20T23:38:57+00:00.

20/Dec/17 22:17

Η ΑΕΚ έκανε ακόμα ένα βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League, μετά την πανηγυρική νίκη της επί της Βενέτσια στο ΟΑΚΑ. Έκαναν θραύση Μαυροειδής και Γκριν!

Μετά το αποψινό 84-64, η ΑΕΚ πλασαρίστηκε στις προνομιούχες θέσεις του τρίτου ομίλου, όμως ο δρόμος είναι μακρύς και λόγω των ισοβαθμιών, το τοπίο δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα. Οι ηττημένοι βρίσκονται και αυτοί στο 5-4.

Η εξέλιξη: Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε το ματς η ΑΕΚ. Ακόμα εντυπωσιακότερος ο Δημήτρης Μαυροειδής, ο οποίος είχε σκοράρει και τους 10 πόντους της ομάδας του στα πρώτα λεπτά! Η ελληνική ομάδα πήρε σημαντικό προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου, με τον Έλληνα σέντερ να έχει και 6 ριμπάουντ!

Παρόλα αυτά, η πρωταθλήτρια Ιταλίας επέστρεψε και με μπροστάρη τον Πέριτς ήταν η άτυπη νικήτρια της δεύτερη περιόδου. Σκορ ημιχρόνου 42-37 υπέρ της ”Ένωσης”.

Ντέρμπι περιμέναμε, ήρθε… πάρτι!

Η ιταλική ομάδα συνέχισε από εκεί που σταμάτησε, όμως ο Μάικ Γκριν ανέβασε στροφές και διατήρησε την ομάδα του μπροστά στο σκορ και μάλιστα σε διψήφιες διαφορές, που έφτασαν τους 20 πόντους (70-48)! Η ελληνική ομάδα ήταν ασταμάτητη επιθετικά και με τέτοιο σκορ, το τελευταίο δεκάλεπτο θα ήταν υπόθεση διαδικαστική.

Γκριν και Μαυροειδής ήταν ασταμάτητοι και οδήγησαν την ΑΕΚ σε μία νίκη, πανηγυρικού χαρακτήρα, με τα τελευταία λεπτά να μην έχουν καμία ουσία.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο. Με επί μέρους 28-11 και ήδη συνεχές προβάδισμα στο σκορ, οι ”κιτρινόμαυροι” δεν δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν μέχρι τέλους την μεγάλη διαφορά που ”έχτισαν” και το ματς τελείωσε πολύ νωρίτερα.

Παίκτης-κλειδί: To αφήνουμε πάνω σας! Ο Δημήτρης Μαυροειδής ήταν τρομερός στο πρώτο μέρος και με ανάλογη συνέχεια στο δεύτερο μέρος ήταν αναμφίβολα πληθωρικός και στις δύο πλευρές του παρκέ. 19 πόντοι και 9 ριμπάουντ το πιστοποιούν. Αν δεν ξεκουραζόταν από τον Σάκοτα στο τέλος, πιθανότατα θα μιλάγαμε για νταμπλ νταμπλ, με τα 9 ριμπάουντ του.

Από την άλλη, ο Μάικ Γκριν το πέτυχε. Ανέβηκε στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο και έβαλε τέλος στις ορέξεις των Ιταλών για… εκδίκηση. 19 επίσης πόντοι και 10 ασίστ ήταν η στατιστική του Αμερικανού, μία σούπερ εμφάνιση!

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 42-37, 70-48, 84-64.