ΑΕΚ: Ήττα στην Τουρκία και η πρόκριση παραμένει… περίπλοκη

2018-01-10T19:51:55+00:00 2018-01-10T19:57:44+00:00.

10/Jan/18 19:51

Ο Ράουτινς ήταν φοβερός από τα 6,75μ. και “εκτέλεσε” την ΑΕΚ προς τέρψη της Μπάνβιτ (78-71), αφήνοντας την “Ενωση” σε αμφιβολία όσον αφορά την πρόκριση στη νοκ άουτ φάση του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα δεν τα κατάφερε στην έδρα της πρωτοπόρου του Γ’ ομίλου, με τη νέα ήττα από την Μπάνβιτ, από την οποία είχε χάσει και στο ΟΑΚΑ, να την ρίχνει στο 5-5, με τους Τούρκους να παραμένουν πρωτοπόροι με ρεκόρ 7-3.

Η “Ενωση” παρά την προσπάθεια από Χάρις (15π.), Γκριν (13π.) και Σάκοτα (13π.), ηττήθηκε εξαιτίας του οίστρου του Αντι Ράουτινς από τα 6,75μ. (21π. με 7/8τριπ.) και παραμένει στον… αέρα σε ό,τι αφορά την πρόκριση στην επόμενη φάση, την οποία καλείται να “κλειδώσει” στις τέσσερις αγωνιστικές που απομένουν στην πρώτη φάση.

Εξέλιξη αγώνα

Η πρώτη περίοδος κάθε άλλο καλή ήταν για την ΑΕΚ, η οποία άφησε την Μπάνβιτ να επιβάλλει τον γρήγορο ρυθμό που ήθελε, με αποτέλεσμα να χτίσει διαφορά (18-7, 7′) και παρά τα τρίποντα Χάρις και Γκριν να κλείσει το δεκάλεπτο στο +11 (24-13).

Τα χαμένα ριμπάουντ ήταν επιπλέον πρόβλημα για τους φιλοξενούμενους, που βρέθηκαν και στο -12 (31-19, 14′), ωστόσο η είσοδος του Σάκοτα άλλαξε τα δεδομένα. Η ΑΕΚ έγινε πιο επιθετική, γρήγορη και απειλητική, με αποτέλεσμα από το 33-21 (15′), με σερί 9-0 η απόσταση να μειωθεί στους τρεις (33-30, 16:30”).

Ο Χάρις ήταν αυτός που πήρε επιθετικές πρωτοβουλίες κι αυτός που είπε την τελευταία λέξη στην ανάπαυλα (41-36) και μάλιστα με το “καλημέρα” στην τρίτη περίοδο ο Τζέιμς έκανε το 41-38.

Ομως οι Τούρκοι αντέδρασαν για να επανέλθουν με διψήφιο προβάδισμα εξαιτίας νέου “κιτρινόμαυρου” μπλακ άουτ (49-38, 22′) με άξονα τον Ράουτινς.

Η ΑΕΚ πλησίασε εκ νέου με τον Μάικ Γκριν και μάλιστα με τον Σάκοτα έφτασε σε απόσταση αναπνοής (57-56, 29′), πριν ο Τόμας με τρίποντο κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με ιδανικό τρόπο για την Μπάνβιτ και τον χειρότερο δυνατό για την “Ενωση” (61-56).

Οι παίκτες του Φιλιπόφσκι εκμεταλλεύτηκαν τον οίστρο του Τόμας για να φτάσουν στο +9 (67-58, 33′) και με το έβδομο τρίποντο του Ράουτινς στο +10 (72-62, 36′)!

Η ΑΕΚ έχασε συνεχόμενες ευκαιρίες να μειώσει παραπάνω από το 74-66 κι έτσι δεν μπόρεσε να… προλάβει το “τρένο”, με την Μπάνβιτ να κλειδώνει τη νίκη και να παραμένει στην κορυφή του ομίλου, αναγκάζοντας τους “κιτρινόμαυρους” στην πέμπτη ήττα τους σε δέκα αγώνες.

Ο Αντι Ράουτινς (21π.) ήταν φοβερός και τρομερός, διαλύοντας την περιφερειακή άμυνα της ΑΕΚ, με 7/8 τρίποντα και μαζί με τον Τόμας (18π.) ήταν οι κύριοι λόγοι για τη νίκη της Μπάνβιτ εις βάρος της ελληνικής ομάδας.

Που κρίθηκε

Η Μπάνβιτ είχε το προβάδισμα σε όλη ουσιαστικά τη διάρκεια της αναμέτρησης, με την ΑΕΚ να μειώνει πολλές φορές, αλλά να μην μπορεί να φτάσει σε απόσταση βολής στο φινάλε, αφού στο 74-66 δεν μπόρεσε να σκοράρει ώστε να… πιέσει τους γηπεδούχους.

Δεκάλεπτα: 24-13, 41-36, 61-56, 78-71.

Διαιτητές: Μπούλτο (Ισπανία), Τσαλίκ (Πολωνία), Τσεμπίσεφ (Ουκρανία)