ΠΑΟΚ: Είχε… Λάκι Τζόουνς και πήρε σημαντική νίκη επί της Σαλόν!

2018-01-16T20:11:38+00:00 2018-01-16T20:19:57+00:00.

16/Jan/18 20:11

Ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός στις κρίσιμες στιγμές και με τον Λάκι Τζόουνς να κάνει τρομερό ματς, πήρε τη νίκη επί της Σαλόν και παραμένει σε τροχιά πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League!

Ο ΠΑΟΚ κυνηγά τις πιθανότητές του για πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League και έπρεπε να περάσει το εμπόδιο της πρωταθλήτριας Γαλλίας, Σαλόν, προκειμένου να συνεχίζει να ελπίζει για την τέταρτη θέση του 2ου ομίλου.

Τελικά, ο στόχος επετεύχθη και ο ”Δικέφαλος” πήρε την 5η φετινή του νίκη και πλέον ισοβαθμεί με τον αποψινό του αντίπαλο στο 5-6! Παρόλα αυτά, δεν καλύφθηκε το -14 του πρώτου αγώνα (75-61)

Η εξέλιξη: Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησε το ματς ο ΠΑΟΚ! Η ελληνική ομάδα, αν και αγωνίστηκε χωρίς τον Αντώνη Κόνιαρη, λόγω γαστρεντερίτιδας, ”σόκαρε” την Σαλόν και έφτασε να προηγείται ακόμα και με 13! Γρήγορα όμως, οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 24-22.

Ανάλογη συνέχει και στην δεύτερη περίοδο. Ο ΠΑΟΚ του 50% από τα 6,75μ., είδε τους Θοδωρή Ζάρα και Λάκι Τζόουνς να έχουν μαζί 23 πόντους και βοήθησαν την ομάδα τους να μείνει μπροστά στο σκορ, μέχρι και την αυλαία (48-42).

Τα τρίποντα έδωσαν τη νίκη

Και ενώ είχαμε μπει στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ φαινόταν να ελέγχει την κατάσταση και να διαρηρεί το (ισχνό) προβάδισμά του. Όμως, οι Γάλλοι έδειξαν γιατί είναι 4οι στον όμιλο και με τους Ζελαμπάλ και Χάρις να σκοράρουν συνεχώς, έφτασαν στον έναν πόντο και μετέτρεψαν τα τελευταία δέκα λεπτά σε ντέρμπι!

Για 35 λεπτά, οι αποψινοί ”μονομάχοι” έδιναν μία πραγματική μάχη, με κανέναν από τους δύο να μην μπορεί να ξεκολλήσει. Ο ΠΑΟΚ όμως δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και στο 36′ ξεκίνησε ένα τρομερό σερί 11-0 και μετέτρεψε το 73-73 σε 84-73, με ”δράστες” τους Λίνο Χρυσικόπουλο, Θοδωρή Ζάρα και φυσικά τον MVP Λάκι Τζόουνς!

Που κρίθηκε: Στο 36′, ο ΠΑΟΚ σκόραρε 11 συνεχόμενους και ”αναπάντητους” πόντους. Με συνεχόμενα τρίποντα από Χρυσικόπουλο και Ζάρα και αμέσως μετά καλάθι του δεύτερου και πάλι τρίποντο του Τζόουνς, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε το 73-73, 84-73 και ουσιαστικά αυτό το σερί είναι που του έδωσε τη νίκη, μιας και πήρε διαφορά ασφαλείας, με τα χρονικά περιθώρια να στενεύουν για τη Σαλόν.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λάκι Τζόουνς ήταν ασταμάτητος! Τελείωσε το ματς με 22 πόντους (4/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/6 βολές), 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και ένα κλέψιμο και δικαιωματικά είναι ο MVP του ΠΑΟΚ!

Αξίζει να σταθούμε και στο 50% (11/22) των νικητών από την γραμμή του τριπόντου, ένα εντυπωσιακό στοιχείο, που ήταν κομβικό για την αποψινή επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 48-42, 63-62, 90-81.