BCL: Βήμα πρόκρισης για την ΑΕΚ, ήττα για Άρη και Μπράμο (vids)

2018-01-17T22:22:32+00:00 2018-01-18T05:56:45+00:00.

Giannis Askounis

17/Jan/18 22:22

Ολοκληρώθηκε την Τετάρτη (17/1) η 11η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League με την ΑΕΚ να εξασφαλίζει σημαντική νίκη.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Η Ένωση ξεπέρασε το εμπόδιο της Ρόσα Ράντομ στην Πολωνία, αποτέλεσμα που την έφερε ισόβαθμη με τέσσερις από τις επτά άλλες ομάδες του τρίτου ομίλου, καθώς όλες έχουν έξι νίκες και πέντε ήττες! Δεν έφθασε ο Μάικ Μπράμος για τη Βενέτσια, που έχασε με 70-67 από τη Στρασμπούρ, αποτέλεσμα που έφερε τις δύο ομάδες στην ίδια θέση με τον “δικέφαλο”. O 30άχρονος Ελληνοαμερικανός φόργουορντ ήταν πρώτος σκόρερ των Βενετών με 14 πόντους (3/4 δ., 2/7 τρ., 2/2 β.), ενώ “έγραψε” επίσης τέσσερα ριμπάουντ, δύο ασίστ και ένα κλέψιμο σε 29:55.

Στα άλλα ματς του γκρουπ της ΑΕΚ, η Εστουντιάντες πέρασε άνετα από την έδρα της Ολίμπια με 72-57, ενώ εξίσου εύκολα η Μπάνβιτ επικράτησε με 88-76 της Μπαϊρόιτ, που είναι ο άλλος σύλλογος του ομίλου με 6-5. Στο 7-4 σκαρφάλωσαν οι “φοιτητές” και στο 8-3 οι Τούρκοι.

Από την πλευρά του, ο Άρης έχασε από τη Βόννη, αλλά ευνοήθηκε από την εντός έδρας ήττα της Αβελίνο από τη Ζιελόνα Γκόρα, που διατήρησε το προβάδισμα για ολόκληρο το ματς και επικράτησε των Ιταλών με 64-57. Στο άλλο ματς της Τετάρτης (17/1) για το γκρουπ των “κίτρινων”, η Οστάνδη επιβλήθηκε της Ναντέρ με 73-60.

Όσον αφορά στον όμιλο του ΠΑΟΚ, η Γκαζιάντεπ απώλεσε πλεονέκτημα 21 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά κατέβαλε με 98-94 την Νεπτούνας στην παράταση (85-85 κ.α.). Ξεχώρισε με 31 πόντους ο Βίκτορ Ραντ για τους Τούρκους, που με τη νίκη τους ευνόησαν την προσπάθεια των Θεσσαλονικιών για πρόκριση στη φάση των “16”.

Δείτε ΕΔΩ τη βαθμολογία των τεσσάρων ομίλων του BCL.