“Λύγισε” στην παράταση ο καλός Άρης από την Μπεσίκτας!

2018-01-24T20:39:02+00:00 2018-01-24T20:41:40+00:00.

24/Jan/18 20:39

Ένα σπουδαίο διπλό στην Θεσσαλονίκη πήρε η Μπεσίκτας στην παράταση κόντρα στον Άρη, με 72-65 και έφερε σε δύσκολη θέση τους “κίτρινους” όσον αφορά την πρόκριση, αφού το ματς με την Αβελίνο θα είναι “τελικός”!

Ο Άρης ήταν εξαιρετικός στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, όμως δεν κατάφερε στο έξτρα πεντάλεπτο να πάρει την νίκη, αφού “λύγισε” από τις λίγες λύσεις που είχε, αλλά και από την κούραση.

Πλέον οι Τούρκοι έχουν ρεκόρ 9-3, ενώ ο Άρης έχει 4-8 και θα παίξει “τελικό” πρόκρισης με την Αβελίνο στην Ιταλία.

Το παιχνίδι

Εξαιρετική προσπάθεια από τον Άρη

Πολύ καλός ήταν ο Άρης στο ξεκίνημα του αγώνα και δεν άφησε την ανώτερη Μπεσίκτας να πάρει το προβάδισμα (8-5 στο 5′).  Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη, συνέχισε να παίζει εξαιρετική άμυνα και αύξησε το προβάδισμα της σε 12-7 (στο 7′). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους μπροστά με 20-17.

Ίδια εικόνα, “κίτρινο” προβάδισμα

Στο δεύτερο δεκάλεπτο στην Θεσσαλονίκη, οι Τούρκοι δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό και ο Άρης κατάφερνε να διατηρεί έστω και το ελάχιστο προβάδισμα (23-22 στο 13′). Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη άντεχαν κόντρα στην Μπεσίκτας (29-27 στο 18′) και το πρώτο ημίχρονο του ματς ολοκληρώθηκε με 29-28.

Αλλαγή σκηνικού με την… επίθεση για Μπεσίκτας

Το δεύτερο ημίχρονο στο “Nick Galis Hall” ξεκίνησε με, την Μπεσίκτας να παίρνει το προβάδισμα μετά από πολλή ώρα με 36-31 (στο 24′), χάρη σε ένα σερί 8-2. Οι Τούρκοι διατηρούσαν το προβάδισμα (40-36 στο 27′), με το παιχνίδι να είναι πραγματικό ντέρμπι. Η τρίτη περίοδος έληξε με 46-42 υπέρ τη Μπεσίκτας.

“Θρίλερ” μέχρι το τέλος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι Τούρκοι είχαν ένα προβάδισμα 7 πόντων (54-47 στο 33′) και ήταν το φαβορί για την νίκη. Ο Άρης αντέδρασε με 5-0 σερί (54-52 στο 35′) και έκανε κι πάλι το ματς ντέρμπι. Το “κίτρινο” σερί μεγάλωσε στο 8-0 και ο Άρης προηγήθηκε ξανά με 55-54 (στο 36′). Ενα μεγάλο τρίποντο του Φλιώνη στα 2 λεπτά πριν το τέλος, έδωσε προβάδισμα στον Άρη με 58-56 και του έδωσε το “πάνω χέρι” για την νίκη.

Ένα τρίποντο-απάντηση (59-58 στα ’44) των Τούρκων τους έδωσε προβάδισμα, όμως στα 20′ πριν το τέλος ο Μποχωρίδης κέρδισε 2 βολές και με 1/2 ισοφάρισε σε 59-59. Στην τελευταία επίθεση η Μπεσίκτας έκανε λάθος, το ίδιο και ο Άρης στην δική του και τελικά το ματς πήγε παράταση.

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Τούρκοι με 4-0 σερί πήραν προβάδισμα με 63-59, 2 λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Ένα τρίποντο του Στρόμπερι μάλιστα “κλείδωσε” το διπλό, αφού το σκορ έγινε 66-59 και έμεναν περίπου 1:30 για την λήξη. Τελικά η Μπεσίκτας κέρδισε με 72-65!

Παίκτης-κλειδί: Ο Στρόμπερι ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ για συμπαραστάτη του είχε τον Κλαρκ με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ και τον Ουίμς με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Στο 7-0 σερί της Μπεσίκτας στο ξεκίνημα της παράτασης, όπου άφησε τον Άρη χωρίς πόντο για περισσότερα από 3 λεπτά και εκεί “κλείδωσε” την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 29-28, 42-46, 59-59, 65-72