“Πληγώθηκε” από την άμυνα και… αποκλείστηκε ο Άρης!

2018-01-31T22:08:17+00:00 2018-01-31T22:17:44+00:00.

31/Jan/18 22:08

Ο Άρης ηττήθηκε στην Ιταλία από την Αβελίνο με 79-66 και αποχαιρέτησε για φέτος το Basketball Champions League, “πληρώνοντας” απόψε την κακή του άμυνα.

Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη ήταν καλή συνολικά στο ματς μόνο στην πρώτη περίοδο, ενώ στην συνέχεια η επίθεση της είχε και καλά και κακά διαστήματα. Η άμυνα του Άρη ήταν η μεγάλη “πληγή” την οποία και πλήρωσε με την ήττα και τον αποκλεισμό.

Πλέον ο Άρης μένει εκτός συνέχειας από το Basketball Champions League, ενώ η Αβελίνο θα συνεχίσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι

Πολύ καλός ο Άρης στο πρώτο δεκάλεπτο

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και με 2/3 τρίποντα προηγήθηκαν από νωρίς με 8-3 (στο 7′), όμως ο Άρης απάντησε με σερί 10-4 και προσπέρασε στο σκορ για πρώτη φορά με 13-12 (στο 5′). Οι “κίτρινοι” διατήρησαν το προβάδισμα τους (21-19 στο 8′) και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 25-21.

“Εξαφανίστηκε” από το παρκέ ο Άρης!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο στην Ιταλία, η Αβελίνο μπήκε πολύ καλά στο παρκέ “έπνιξε” στην άμυνα τον Άρη και με σερί 8-0 πήρε ξανά το προβάδισμα (29-25 στο 14′). Η διαφορά των Ιταλών αυξήθηκε λίγο (36-29 στο 17′) με την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη, να αντιμετωπίζει πρόβλημα και στις δύο πλευρές του παρκέ, ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 43-33!

Ιταλικό προβάδισμα, “κίτρινα” προβλήματα στην άμυνα

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα ξεκίνησε με, την Αβελίνο να διατηρεί μία διψήφια διαφορά (49-38 στο 23′), με τον Άρη να συνεχίζει να έχει αμυντικά προβλήματα.Ο Άρης κατάφερε να μειώσει σε 52-45 (στο 27′), αλλά οι Ιταλοί κρατούσαν το πάνω χέρι του αγώνα. Τελικά η τρίτη περίοδος έληξε με την διαφορά να είναι στο υψηλότερο σημείο (63-50).

“Λύγισε” από την άμυνα ο Άρης

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Άρης μπήκε “καυτός” και με 2/2 τρίποντα μείωσε σε 65-58 περίπου 7 λεπτά πριν το φινάλε. Οι γηπεδούχοι με σερί 6-2 ανέβασαν ξανά την διαφορά (71-60 στο 35′) και “αγκάλιασαν” ουσιαστικά την νίκη. 2 λεπτά πριν το τέλος όλα είχαν κριθεί με το σκορ να είναι 78-66, αφού ο Άρης δεν έλυσε το αμυντικό του πρόβλημα. Τελικό σκορ στην Ιταλία 79-66 υπέρ της Αβελίνο και αποκλεισμός για τον Άρη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ριτς ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ είχε για συμπαραστάτη του, τον Φιλόι με 12 πόντους και 4 ασίστ. Επίσης ο Εντιαγέ που πραγματοποίησε double double με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ έκανε την διαφορά.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα του Άρη με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, αφού οι “κίτρινοι” δεν βρήκαν ποτέ ουσιαστικά λύση στο επιθετικό πλάνο της Αβελίνο.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 43-33, 63-50, 79-66