ΑΕΚ: Πρόκριση έπος με ανατροπή! (video)

2018-02-06T20:15:25+00:00 2018-02-06T20:41:42+00:00.

06/Feb/18 20:15

Η ΑΕΚ πέτυχε τεράστια πρόκριση νικώντας με 83-81 την Μπαϊρόιτ με μεγάλη ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και χάρη στον ιδανικό συνδυασμό αποτελεσμάτων που ήθελε, δηλαδή νίκη της Σιγκ Στρασμπούργκ στην Τουρκία επί της Μπάνβιτ και της Βενέτσια επί της Εστουντιάντες, πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση!

Η Ένωση έμοιαζε χαμένη στο διάστημα μεταξύ 10-30, αλλά χάρη στον εκπληκτικό Μάνι Χάρις και τον αρχηγό της Ντούσαν Σάκοτα γύρισε το παιχνίδι. Αν και τα τρίποντα αποτέλεσαν την “αχίλλειο πτέρνα” της για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ βρήκε το ρυθμό της και με δύο εύστοχα από Βασιλόπουλο και Σάκοτα στα τελευταία 40” πήρε τη μεγάλη νίκη και την πρόκριση.

Εξέλιξη του αγώνα:

Ισορροπημένη ήταν η πρώτη περίοδος παρότι η γερμανική ομάδα πήρε ένα αρχικό προβάδισμα. Ο Μάνι Χάρις και ο Βινς Χάντερ κράτησαν την ΑΕΚ κοντά στο σκορ (21-22 στο 10’) και παρότι το σκορ πήγε σχετικά ψηλά, το καλό για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν ότι κράτησαν στο μηδέν τον Κέιμπ Γιορκ, δηλαδή τον πρώτο σκόρερ της Μπαϊρόιτ.

Η αστοχία της Ένωσης από τη γραμμή των βολών (4/9) δεν της επέτρεψαν να αποσπαστεί από το +3 (28-25), με αποτέλεσμα σταδιακά η Μπαϊρόιτ να ανακτήσει τον έλεγχο και να προηγηθεί με 33-31 (16’). Την ίδια ώρα που τα αποτελέσματα στα άλλα παιχνίδια ήταν ευνοϊκά, η ΑΕΚ έχανε το μομέντουμ προς το τέλος του ημιχρόνου όντας απελπιστικά άστοχη και από μακριά (1/10 στο ημίχρονο) και οι φιλοξενούμενοι με 8π. του Μπρουκς πήραν προβάδισμα 32-40 (18.50’’) και 33–40 στο ημίχρονο.

Δυστυχώς για την ΑΕΚ, ο Γιορκ άρχισε να παίρνει μπροστά στο δεύτερο ημίχρονο. Με τρία σερί τρίποντα και 11 πόντους στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Αμερικανός γκαρντ έβαλε μπροστά την Μπαϊρόιτ με +14 για πρώτη φορά στο παιχνίδι (38-52 στο 23.20’), κάνοντας ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα. Με 1/12 τρίποντα, άλλωστε, γινόταν μάλλον αδύνατο να καλύψει τη διαφορά. Έστω κι έτσι όμως και με ένα τρίποντο που επιτέλους ήρθε (Λαρεντζάκης), η Ένωση κατάφερε να μειώσει στους επτά πόντους (49-56 στο 29′) κρατώντας ζωντανές τις ελπίδες της για την τελευταία περίοδο με τον Μάνι Χάρις και τον Ντούσαν Σάκοτα να το πιστεύουν περισσότερο (57-66 στο 30′, 16π. ο Χάρις).

Παρότι ο Γιορκ συνέχισε από μακριά να κάνει ζημιά (4/7 αλλά 1/8 δίποντα), η ΑΕΚ δεν πτοήθηκε και με τρίποντο του Σάκοτα μείωσε σε 62-69 με μπόλικο χρόνο (7.30”) να απομένει. Η μεγάλη αντεπίθεση της Ένωσης συνεχίστηκε με τον Ξανθόπουλο να σκοράρει για τρεις (67-69, 4/18 η ΑΕΚ) ενώ έπαιξε καλή άμυνα στον πρώτο σκόρερ της γερμανικής ομάδας.

Ο τρομερός Χάρις πήγε το ματς στον πόντο (23π.), 77-78 με 1.40” στο χρονόμετρο και τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Η Μπαϊρόιτ πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους και παρότι ο Χάρις αστόχησε στην επόμενη επίθεση, δύο τρίποντα από τον Βασιλόπουλο και τον Σάκοτα της έδωσαν τη μεγάλη νίκη (στα 6” το τελευταίο) αφού ο Γιορκ αστόχησε στην τελευταία προσπάθεια…

Στατιστικά ΑΕΚ

Στατιστικά Μπαϊρόιτ

Παίκτης-κλειδί:

Ο Μάνι Χάρις ήταν συγκλονιστικός σε όλο το παιχνίδι, κρατώντας την ΑΕΚ ζωντανή ως το τελευταίο λεπτό και μαζί με τον Ντούσαν Σάκοτα γύρισαν το ματς. Ο αρχηγός της ΑΕΚ όμως ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής με το τρίποντο που έριξε στο καναβάτσο τους Γερμανούς αλλά και με τη συνολική του απόδοση (20π.)

Που κρίθηκε:

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ γύρισε το παιχνίδι και φυσικά οι δύο μεγάλες της στιγμές ήταν τα τρίποντα του Βασιλόπουλου πρώτα και του Σάκοτα στη συνέχεια που το -4 στο 39.20” έγινε +2…

Δεκάλεπτα: 20-21, 13-19, 24-26, 26-15

Διαιτητές: Τόμας Γιασεβίτσιους (Λιθ.), Σέρχι Ζάστσουκ (Ουκρ.), Γιάνους Κάλικ (Πολ.)