ΠΑΟΚ: Απίστευτη εμφάνιση στην Λετονία και… πρόκριση!

2018-02-06T22:11:37+00:00 2018-02-06T22:15:28+00:00.

06/Feb/18 22:11

Μία σπουδαία πρόκριση μέσα στην Λετονία πήρε ο ΠΑΟΚ νικώντας την Βέντσπιλς με 80-59 και θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή του πορεία και στην επόμενη φάση του Basketball Champions League!

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν εξαιρετικοί από το ξεκίνημα του αγώνα ειδικά στην επιθετική τους λειτουργία και πήραν μία σπουδαία πρόκριση, στην επόμενη φάση.

Πλέον ο ΠΑΟΚ θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του στην φάση των “16” της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι

Καλύτερος ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα

Ο ΠΑΟΚ δεν άφησε τος γηπεδούχους να μπουν δυνατά στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε από νωρίς με 10-7 (στο 5′). Το “ασπρόμαυρο” προβάδισμα έφτασε και τους 9 πόντους (17-8 στο 7′) και η πρώτη περίοδος στην Λετονία έκλεισε με 23-19.

Καθολική “ασπρόμαυρη” υπεροχή!

Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου μπήκαν εξαιρετικά στο παρκέ και με σερί 13-2, “εκτόξευσαν” την διαφορά στο +15 (36-21 στο 14′). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση, σε 42-33 (στο 17′) και το πρώτο μέρος του ματς ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ στο +10 (46-36).

Πολύ κοντά στην πρόκριση ο ΠΑΟΚ

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού, ξεκίνησε με την Βέντσπιλς να κάνει ένα γρήγορο σερί 7-0 και να μειώνει 46-43 (στο 22′). Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα του (53-49 στο 26′), αλλά η εικόνα του δεν ήταν με αυτή του πρώτου μέρους. Η διαφορά για τον “Δικέφαλο του Βορρά” ανέβηκε ξανά στους 10 πόντους (62-52 στο 28′), έπειτα από σερί 9-3 και η τρίτη περίοδος έληξε με 67-54.

Έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και… πρόκριση!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, ο ΠΑΟΚ είχε “αγκαλιάσει” την πρόκριση, αφού περίπου 7 λεπτά πριν το φινάλε είχε προβάδισμα 13 πόντων (69-56). 4′ λεπτά πριν το τέλος όλα είχαν τελειώσει με την διαφορά στους 15 πόντους (74-59) και ο ΠΑΟΚ ήδη πανηγύριζε μία σπουδαία πρόκριση. Το τελικό 80-59 στην Λετονία ήταν απόλυτα δίκαιο για την ελληνική ομάδα, που συνεχίζει την ευρωπαϊκή της πορεία.

Παίκτης-κλειδί: Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, Βαγγέλης Μαργαρίτης με 13 πόντους και 4 ασίστ ήταν πολύ καλός, ενώ σε μεγάλο βράδυ βρέθηκαν ο Λάκι Τζόουνς που έκανε double double με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Κρουμπάλι που και αυτός ήταν “διπλός” με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ. Επίσης και ο Χαραλαμπόπουλος με 12 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ βοήθησε πολύ την ομάδα του.

Που κρίθηκε: Στην εξαιρετική εικόνα του ΠΑΟΚ από το ξεκίνημα του ματς και στις διψήφιες διαφορές που πήρε ο “Δικέφαλος”, οι οποίες ήταν ανυπέρβλητο εμπόδιο για τους γηπεδούχους. Επίσης, η επιθετική εικόνα της ελληνικής ομάδας ήταν εξαιρετική, παρά την κρισιμότητα του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 36-46, 54-67, 59-80