ΠΑΟΚ: Κέρδισε τη Καρσίγιακα, ”έχασε” την διαφορά!

2018-03-06T20:28:20+00:00 2018-03-06T20:35:42+00:00.

06/Mar/18 20:28

Στο πρώτο ματς για την φάση των ”16” ο ΠΑΟΚ φιλοξένησε την Καρσίγιακα και με τρομερή απόδοση κυρίως στην άμυνα, έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση με 74-68, χάνοντας όμως την καλή διαφορά που είχε ”χτίσει”.

Τη νίκη και με καλή διαφορά ήθελε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ματς του για τους ”16” του Basketball Champions League, απέναντι στην Καρσίγιακα. Εν μέρει τα κατάφερε, με οδηγό την εξαιρετική του άμυνα και πηγαίνει στη ρεβάνς της Τουρκίας (14/3, 19:00) με τη νίκη (74-68), που όμως δεν ήρθε με την καλύτερη δυνατή διαφορά.

Η εξέλιξη: Χωρίς συγκέντρωση μπήκαν στο ματς οι δύο ομάδες και αυτό φάνηκε από το σκορ. Για πάνω από ένα αγωνιστικό λεπτό δεν είχαμε πόντο, γρήγορα όμως ο ΠΑΟΚ σκόραρε και μπήκε σε θέση οδηγού. Νταρνέλ Τζάκσον και Φιλ Γκος έδειξαν τον δρόμο και το δεκάλεπτο ”έκλεισε” στο +4 (20-16).

Ανάλογο σκηνικό και στη συνέχεια. Το σκορ χαμηλό, με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να κρατάει το προβάδισμα. Ο Ντι Τζέι Κένεντι ήταν ασταμάτητος και κράτησε την ομάδα του στο ματς, την ώρα που Ουσμάν Κρουμπάλι και ο νεοφερμένος Τεράν Πέτεγουεϊ μπήκαν στην εξίωση και βοήθησαν τους γηπεδούχους να πάνε στα αποδυτήρια, όντας μπροστά στο σκορ (39-37). Οδηγός το 6/15 από την γραμμή του τριπόντου.

Με οδηγό την άμυνα, έκανε το χρέος του

Στα 3 πρώτα λεπτά της επαναλήψης, ο ρυθμός του ματς έγινε γρήγορος, κάτι που οδήγησε σε πολλά άστοχα σουτ και λάθη. Ένα 4-0 του ΠΑΟΚ με απόλυτο ”δράστη” τον Τζάκσον ανέβασε λίγο την απόσταση και μαζί και την διαφορά, με την άμυνα της ελληνικής ομάδας να γίνεται σχεδόν απροσπέλαστη! Μόλις 7 πόντους σε 10 λεπτά για τους Τούρκους και η μισή δουλειά είχε γίνει!

Με το σκορ στο 55-44, οι δύο ”μονομάχοι” μπήκαν στη τελευταία περίοδο, έχοντας διαφορετικές δουλειές. Οι γηπεδούχοι ήθενα να υπερασπιστούν την διψήφια διαφορά και οι φιλοξενούμενοι να μπουν και πάλι στο παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ χτυπούσε συνεχώς μέσα στη ρακέτα, η Καρσίγιακα δεν είχε τις απαντήσεις και ο χρόνος κυλούσε υπέρ του ”Δικεφάλου”.

Η τουρκική ομάδα ήταν σχεδόν ανύπαρκη στην επίθεση, είχε 50 πόντους (23 από βολές!) σε 36 λεπτά και δεν μπόρεσε να σταματήσει τους Θεσσαλονικείς, που έφτασαν ακόμα και στο +19! Τελικά, η διαφορά σταμάτησε στους 6 (74-68), με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να χάνουν την συγκέντρωση που είχαν στην άμυνα, ενώ υπήρξαν και αντιαθλητικά φάουλ, που έδωσαν εύκολους πόντους.

Πού κρίθηκε: Με οδηγό το τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ έφτασε στη πολύτιμη νίκη. Οι παίκτες της Καρσίγιακα έπεσαν πάνω σε αμυντικό ”τείχος” και με συγκομιδή μόλις 7 πόντων, έχασαν έδαφος που δεν μπόρεσε να καλυφθεί, σε ένα κατά τ’ άλλα ”κλειστό” ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Φιλ Γκος, μαζί με τον Νταρνέλ Τζάκσον ήταν οι πρώτοι σκόρερς για τους νικητές. 13 πόντοι και για τους δύο, με τον πρώτο να έχει και 6 ασίστ και 2 ριμπάουντ. Από κοντά και ο Δημήτρης Κατσίβελης με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ και Ουσμάν Κρουμπάλι επίσης με 10 και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-37, 55-44, 74-68.