ΑΕΚ: Πά(ν)τερ ημών ο εν τοις ουρανοίς (videos)

2018-03-14T20:17:28+00:00 2018-03-15T11:41:00+00:00.

Giannis Askounis

14/Mar/18 20:17

Άργησε, αλλά… ξύπνησε η ΑΕΚ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Basketball Champions League. Νίκη με 93-82 στο “Sportovni Hala”.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Το παθητικό δέκα πόντων από το πρώτο ματς των δύο ομάδων δεν αποδείχθηκε τελικά ανυπέρβλητο εμπόδιο για το συγκρότημα του Ντράγκαν Σάκοτα. Η ελληνική ομάδα δεν μπόρεσε να διαχειριστεί την πίεση για νίκη με διαφορά μεγαλύτερη των δέκα πόντων μέχρι την… τελευταία στιγμή, όταν ο Κέβιν Πάντερ ευστόχησε σε πολύ δύσκολο σουτ τριών πόντων και “έγραψε” το +11! Ακολούθησε άστοχο τρίποντο… προσευχή του Κέντρικ Ρέι, που έφερε την Ένωση στην προημιτελική φάση του Basketball Champions League.

Εξέλιξη Αγώνα
Στο πρώτο ημίχρονο, η εικόνα της Ένωσης ήταν αρκετά καλή. Έφθασε στο +6 κατά τη διάρκεια του πρώτου 10άλεπτου και στο +8 κατά τη διάρκεια του δεύτερου. Με την αποτελεσματικότερη άμυνά της και το αγωνιστικό πάθος της έδειξε ικανή να δημιουργήσει την επιθυμητή διαφορά.

Close game in ??!@BasketNymburk 23-22 @AEKbcgr at the end of the first!#BasketballCL #Road2Final4 pic.twitter.com/PVcGC8Ptz6

Στην τρίτη περίοδο φάνηκε να φεύγει το… τρένο της πρόκρισης, αλλά εν τέλει το πρόλαβε ο “δικέφαλος”. Οι Τσέχοι προηγήθηκαν με διαφορά οκτώ πόντων, συγκεκριμένα με 64-56.

Vince Hunter (@2easy32 ) got the block + the ? on the same play ?!#BasketballCL @AEKbcgr pic.twitter.com/7K14FyAyFq

Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι “έπιασαν” για πρώτη φορά το +10, όταν προηγήθηκαν με 90-80 έπειτα από επιμέρους σκορ 12-1 στα κρισιμότερα λεπτά της αναμέτρησης. Το… κερασάκι, όμως, το έβαλε ο 24άχρονος Πάντερ, 2,8 δευτερόλεπτα πριν από το πέρας του παιχνιδιού.

Παίκτης-Κλειδί
Μπορεί ο Μάνι Χάρις να πέτυχε 36 πόντους (9/10 β., 9/14 δ., 3/8 τρ.) και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης να σημείωσε 11 πόντους (1/1 δ., 3/3 τρ.), όλους στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά το παιχνίδι κρίθηκε με το μυθικό τρίποντο του Πάντερ. Όχι παίκτης-κλειδί, παίκτης-πρόκριση αποδείχθηκε ο Αμερικανός γκαρντ.

Πού κρίθηκε;
Η Νίμπουρκ ολοκλήρωσε το ματς με υπεροχή της τάξης του 51-30 στα ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι μάζεψαν τα… σκουπίδια οδεύοντας προς τους “8” της διοργάνωσης της FIBA, αλλά η Ένωση… έκλεψε την πρόκριση στο τέλος. Οι παίκτες πανηγύρισαν έξαλλα τη μεγάλη επιτυχία τους μαζί με τους εκατό φίλους της ομάδας, που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Γεύση από… 1968
Πριν από την έναρξη του αγώνα ο μεγαλομέτοχος της ΑΕΚ, Μάκης Αγγελόπουλος, τιμήθηκε μαζί με την περίφημη Σλάβια Πράγας, την ομάδα που αντιμετώπισε ο “δικέφαλος” το 1968 στον ιστορικό τελικό του Κυπέλλου Κυπελλούχων. Ακολουθεί η σχετική ανάρτηση της Ένωσης στο Instagram.

Παρών ο Χάντερ
Επέστρεψε στη δράση ο Βινς Χάντερ συμβάλλοντας στην πρόκριση με οκτώ πόντους (2/2 β., 3/8 τρ.) και τέσσερα ριμπάουντ σε 16:48.

Δεκάλεπτα: 21-22, 40-42, 68-64, 82-93.
Διαιτητές: Ματσόνι (Ιταλία), Μπαλντίνι (Ιταλία) και Κρέγιτς (Σλοβενία).