ΑΕΚ: Βήμα πρόκρισης με “βασιλική” εμφάνιση (videos)

2018-03-28T20:18:04+00:00 2018-03-28T20:31:41+00:00.

Giannis Askounis

28/Mar/18 20:18

CHAMPIONS LEAGUE / Eʠ- ӔсӌЏՑ (֙ԏÑVɁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Φάιναλ Φορ του Basketball Champions League έκανε την Τετάρτη (28/3) η ΑΕΚ καταβάλλοντας με 78-69 τη Στρασμπούρ.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Ο κόσμος της Ένωσης “ζέστανε” το ΟΑΚΑ και οι παίκτες συνέβαλαν, για να μας χαρίσουν ένα συναρπαστικό ματς και πολλές δυνατές “μονομαχίες”. Η “βασίλισσα” είχε τον Βασίλη (Ξανθόπουλο) της και τον Βασιλόπουλο (Παναγιώτη) της στο δρόμο για το +9, με το οποίο βρέθηκε μία… ανάσα από το Φάιναλ Φορ του BCL. Πρέπει, όμως, να υπερασπιστεί την υπέρ της διαφορά στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς των δύο ομάδων, που θα διεξαχθεί την επόμενη Τετάρτη (4/4, 21:30) στη Γαλλία.

Εξέλιξη Αγώνα
Το ξεκίνημα για την Ένωση ήταν το καλύτερο δυνατό, καθώς εκμεταλλεύτηκε την συνολική “παγωμάρα” των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με 14-2. Έκλεισε την περίοδο όντας μπροστά με 23-15, ενώ ο Μάνι Χάρις είχε ήδη οκτώ πόντους.

Στο δεύτερο 10άλεπτο, η διαφορά ανέβηκε μέχρι τους 13 πόντους, αλλά οι Γάλλοι αντέδρασαν και μείωσαν μέχρι τους έξι πόντους, αρχικά στο 35-29 και στη συνέχεια στο 39-33. Από επτά πόντους “έγραψαν” στην περίοδο ο Κέβιν Πάντερ για τους γηπεδούχους και ο Λέβι Ράντολφ για τους φιλοξενούμενους. Πέντε πόντους είχε ο Ντούσαν Σάκοτα με τη συμβολή του απίθανου τριπόντου, που μπορείτε να δείτε στο παρακάτω βίντεο.

Στην τρίτη περίοδο, οι “ωραίες” για την ΑΕΚ διαφορές αποτέλεσαν γρήγορα παρελθόν. Η Στρασμπούρ έκανε την ολική ανατροπή, μπήκε μπροστά με 55-50 και τελείωσε το 10άλεπτο με υπέρ της 57-55. Ξεχώρισε με 10 πόντους ο άλλοτε γκαρντ του Παναθηναϊκού και του Ρεθύμνου, Ζακ Ράιτ.

Οι “κιτρινόμαυροι” δεν είχαν πει την τελευταία τους… κουβέντα, συγκεκριμένα με μπροστάρηδες του Βασίλη Ξανθόπουλο και Παναγιώτη Βασιλόπουλο πέτυχαν επιμέρους σκορ 18-2 και ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 12 πόντους. “Τεντώθηκαν” τα νεύρα με αποκορύφωμα μία σύρραξη παικτών στο παρκέ, που έφερε ως αποτέλεσμα από μία τεχνική ποινή για τον Ντελρόι Τζέιμς και τον Νταμιέν Ίνγκλις.

Παίκτης-Κλειδί
Από τη στιγμή που μιλάμε για σειρά δύο αγώνων και όχι για νίκη ή ήττα, τα αγωνιστικά “ξεσπάσματα” παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο. Στην προκειμένη, το επιμέρους σκορ 18-2 ήλθε με τον Βασίλη Ξανθόπουλο στο παρκέ. Ο 33άχρονος πόιντ γκαρντ έκλεψε τρεις φορές την μπάλα αλλάζοντας την εικόνα του αγώνα. Παράλληλα έφθασε στους εννέα πόντους ο θετικότατος Παναγιώτης Βασιλόπουλος.

Πού κρίθηκε;
Είναι μεγάλη επιτυχία για τους “κιτρινόμαυρους” το +9 σε ένα παιχνίδι, που συνολικά ήταν ισορροπημένο. “Μέτρησαν” το πάθος του Ξανθόπουλου και η αποτελεσματικότητα του Βασιλόπουλου στο τέταρτο 10άλεπτο, που φυσικά σε σημαντικό βαθμό δημιουργήθηκαν από το “καυτό” κοινό που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ.

Δεκάλεπτα: 23-15, 41-33, 55-57, 78-69.
Διαιτητές: Γιασεβίτσιους (Λιθουανία), Ζουράποβιτς (Βοσνία) και Κοζλόβσκις (Λετονία)