Champions League: Βήμα πρόκρισης για… φάιναλ φορ έκανε η Μονακό! (photo-video)

2018-03-28T20:31:46+00:00 2018-03-28T20:31:46+00:00.

28/Mar/18 20:31

Ένα μεγάλο διπλό με 85-77 πήρε η Μονακό στην Τουρκία κόντρα στην Μπάνβιτ και πλέον είναι “αγκαλιά” με την πρόκριση στο φάιναλ φορ του Basketball Champions League!

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα στην Τουρκία, ήταν πολύ ανοιχτό με τις δύο ομάδες να δείχνουν το επιθετικό τους ταλέντο και τους Μονεγάσκους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, προηγούμενοι με 45-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπάνβιτ και η Μονακό ήταν αρκετά άστοχες, “σουλουπώθηκαν” αμυντικά, αλλά το γαλλικό προβάδισμα παρέμεινε (62-55). Στην κρίσιμη τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν “στροφές” επιθετικά, αλλά οι φιλοξενούμενοι απαντούσαν συνέχεια, με αποτέλεσμα να κερδίσουν με 85-77.

Κορυφαίος των νικητών ήταν, ο Κικάνοβιτς με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Ρόμπινσον βοήθησε αρκετά με 18 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Από την Μπάνβιτ ξεχώρισε, ο Ράτινς με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Πλέον, στον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί στην Γαλλία (3/4), η Μονακό είναι το φαβορί για την νίκη, αφού για να χάσει την πρόκριση στο φάιναλ φορ του Basketball Champions League θα πρέπει να ηττηθεί από την Μπάνβιτ με 9 πόντους ή και περισσότερους.