2018-04-04T22:27:45+00:00 2018-04-04T23:55:48+00:00.

Giannis Askounis

04/Apr/18 22:27

CHAMPIONS LEAGUE / ӔсӌЏՑ - Eʠ(֙ԏÑVɁ: EUROKINISSI)

Δύο διαδοχικά τρίποντα του Ντούσαν Σάκοτα στα κρίσιμα λεπτά έγειραν την πλάστιγγα στην πλευρά της ΑΕΚ, που προκρίθηκε στο Φάιναλ Φορ του Basketball Champions League χάρη σε… ισοπαλία με 83-83 με τη Στρασμπούρ.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα πέρασαν δύσκολες στιγμές στο ματς, που έγινε τη Μεγάλη Τετάρτη (4/4), αλλά η νίκη με διαφορά εννέα πόντων στο πρώτο ματς της προημιτελικής σειράς του BCL αποδείχθηκε πολύτιμη. Δυσκολεύτηκαν να ελέγξουν την ταχύτητα των αντιπάλων σε σημαντικά διαστήματα του αγώνα, αλλά προκρίθηκαν στο Φάιναλ Φορ της διοργάνωσης της FIBA. Επόμενος στόχος; Το Κύπελλο, που ακολούθησε την αποστολή της Ένωσης από το ΟΑΚΑ στη Γαλλία.

Εξέλιξη Αγώνα
Χάρη σε εξαιρετικές επιθετικές επιλογές και ρεσιτάλ ομαδικότητας, ο “δικέφαλος” ξέφυγε γρήγορα γρήγορα με 14-7. Τελείωσε την πρώτη περίοδο όντας μπροστά με 20-16. Οκτώ πόντους στο πρώτο 10άλεπτο είχαν ο Βινς Χάντερ για την ΑΕΚ και ο Λουί Λαμπερί για τον γαλλικό σύλλογο.

Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω με διαφορά πέντε πόντων έπειτα από επιμέρους σκορ 11-2 για τη Στρασμπούρ, αλλά ουδέποτε απώλεσαν το προβάδισμα στο συνολικό σκορ των δύο παιχνιδιών. Μάλιστα ξαναμπήκαν μπροστά στο ματς με 37-35 στο τέλος του 20άλεπτου.

Ο Ντι Μποστ πήρε… μπροστά στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και με τρία τρίποντα οδήγησε την ομάδα στο +8 (55-47). Πάντως, το συγκρότημα του Βενσάν Κολέ δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το +9, με το οποίο επικράτησε η ΑΕΚ στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τη φάση των “8” του BCL.

Όπως στα δύο προηγούμενα, στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι “φλέρταραν” με το +9, χωρίς ωστόσο να πετύχουν τον στόχο τους και να ανατρέψουν τα δεδομένα της πρόκρισης. Όταν η μπάλα… έκαιγε, ανέλαβε ο 31άχρονος Σάκοτα, καθώς ο αρχηγός των “κιτρινόμαυρων” με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε 71-70. Στο υπολειπόμενο δίλεπτο ροκάνισε τον χρόνο η ΑΕΚ και έκλεισε θέση στους “4”.

Παίκτης-Κλειδί
Πέντε παίκτες ξεπέρασαν τους δέκα πόντους στο Στρασβούργο, ανάμεσα στους οποίους ξεχώρισε ο Κέβιν Πάντερ με 15. Εξαιρετικός στο πρώτο 10άλεπτο ήταν ο 23άχρονος Χάντερ, ο οποίος ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 10 πόντους. Στους 12 έφθασε με τα δύο καθοριστικά τρίποντα ο Σάκοτα, ο οποίος αποτέλεσε το “κλειδί” της πρόκρισης.

Πού κρίθηκε:
Η Στρασμπούρ κυριάρχησε στα ριμπάουντ με υπέρ της 39-28, αλλά εν τέλει η θέση στο Φάιναλ Φορ κρίθηκε στις ατομικές εξάρσεις των παικτών των δύο ομάδων. Τα δύο τρίποντα του αρχηγού μαζί με εκείνο του Μάικ Γκριν που ακολούθησε μηδένισαν τις ελπίδες της γαλλικής ομάδας για ανατροπή.

Δεκάλεπτα: 16-20, 35-37, 59-56, 83-83.
Διαιτητές: Τζοζάι (Κροατία), Κιουλίν (Ρουμανία) και Αούνκρογκερς (Λετονία).