Champions League: Η Μονακό στον τελικό του Final Four!

2018-05-04T19:14:25+00:00 2018-05-04T19:32:22+00:00.

04/May/18 19:14

Στο πρώτο ημιτελικό του Final Four του Basketball Champions League, η Μονακό επικράτησε της Λούντβιγκσμπουργκ με 87-65 και πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής (6/5)!

Η Μονακό βρέθηκε σε δεύτερο συνεχόμενο Final Four και αυτή τη φορά, θέλει να φτάσει ως το τέλος, Το πρώτο βήμα πάντως το έκανε, κερδίζοντας στον ημιτελικό την Λούντβιγκσμπουργκ με σκορ 87-65 και πλέον περιμένει τον αντίπαλό της  (ΑΕΚ ή Μούρθια).

Η εξέλιξη: Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν επιθετικά τον αγώνα, όμως πολύ γρήγορα τα ποσοστά ευστοχίας και γενικά ο ρυθμός δεν είχαν την ίδια συνέχεια. Ειδικά η Μονακό, ήταν ιδιαίτερα άστοχη (2/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα), ειδικά από την γραμμή των βολών (4/12), ενώ έπρεπε να περάσουν σχεδόν 9 (!) αγωνιστικά λεπτά για να πετύχει το πρώτο της δίποντο. Όλα αυτά δεν τα άφησαν ανεκμετάλλευτα οι Γερμανοί και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (20-11).

Η Μονακό… εμφανίστηκε στο παρκέ του ΟΑΚΑ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Γάλλοι, με μπροστάρη τον Ελμεντίν Κικάνοβιτς, σκόραραν όσους πόντους είχαν σε όλη τη πρώτη περίοδο (11) σε λιγότερο από 5 λεπτά, μειώνοντας την διαφορά στους 4 (28-24). Τζέραρντ Ρόμπινσον και δύο απανωτά τρίποντα έδωσαν το προβάδισμα στους τυπικά φιλοξενούμενους, όμως ο Πίτερ ΜακΝίλι με buzzer beater έγραψε το σκορ ημιχρόνου (38-36).

Ήταν ντέρμπι, το έκανε δική της υπόθεση!

Με πολύ καλύτερο και ταχύτερο ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Η Λούντβιγκσμπουργκ ευτύχησε να ξεφύγει με 44-38, όμως ο Αμάρα Σι και η άμυνα της Μονακό, της επέτρεψαν να περάσει και πάλι μπροστά, μετά από ένα σερί 9-0! Οι Γαλλοι συνέχισαν να κρατούν τα ηνία, με τους Τζέραρντ Τζόνσον και Κρίστοφερ Έβανς να φτάνουν σε διήψιο αριθμό πόντων, την ώρα που οι γηπεδούχοι δεν είχαν τις αντίστοιχες λύσεις. Κάπως έτσι, η γαλλική ομάδα ”ξέφυγε” με 7, με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Σε ανάλογο ρυθμό μπήκε για την τελική ευθεία του το ματς. Οι δύο ομάδες σκόραραν διαδοχικά και η διαφορά του σκορ ήταν στα γνωστά επίπεδα. Στο 61-67 όμως, η Μονακό ”καθάρισε” τον ημιτελικό, με ένα σερί 16-0, κάνοντας το 61-83! Κάπου εκεί, τελείωσε και υπόθεση ”νίκη”, με τους Γάλλους να είναι αυτοί που βρεθούν στο μεγάλο τελικό!

Πού κρίθηκε: Το 67-61 στο 32′, έγινε μέσα σε 4 λεπτά 83-67 και κάπως έτσι, η πρόκριση πήρε στη Μονακό!

Παίκτης-κλειδί: Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κικάνοβιτς με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Έβανς (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Ρόμπινσον (16 πόντοι). Κομβικοί και οι 10 πόντοι του Σι! Σημαντικές και οι 9 ασίστ του Ντι Τζέι Κούπερ, την ώρα που όλη η Μονακό είχε 27!

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 38-36, 54-61, 65-87.